Rzym: kardynał Parolin zainaugurował nową siedzibę CCEE
Na symboliczny wymiar przeniesienia siedziby Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) z Sankt Gallen w Szwajcarii do Rzymu wskazał kard. Pietro Parolin. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej poświęcił 21 czerwca nowa siedzibę CCEE w Palazzo Maffei przy Via della Pigna w Rzymie.
>>> Będzie dwóch nowych błogosławionych z Albanii
Kard. Parolin zaznaczył, że decyzja ta podkreśla bliskość europejskich biskupów z papieżem i dykasteriami Stolicy Apostolskiej. Może ona dać nowy impuls duszpasterski i ekumeniczny, zwłaszcza w Roku Jubileuszowym i podczas procesu synodalnego. Ponadto przypomina ona, że komunia kościelna ma wartość uniwersalną i jest w pełni realizowana w jedności z Piotrem i pod jego władzą.
Przewodniczący CCEE, arcybiskup wileński Gintaras Grušas, podkreślił, iż decyzja podjęta przez przewodniczących krajowych konferencji biskupów w listopadzie ubiegłego roku na Malcie, a następnie zatwierdzona po konsultacji z papieżem, Sekretariatem Stanu i Dykasterią ds. Biskupów, uwzględnia zmieniające się warunki historyczne. W 1971 roku, kiedy powstała CCEE, Europa była podzielona na Wschód i Zachód, a biskupi z całego kontynentu szukali neutralnego miejsca do spotkań. Biura sekretariatu zostały założone najpierw w Chur w 1971 roku, a następnie w St. Gallen w 1997 roku.
>>> Abp Marek Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego
Kard. Parolin wyjaśnił watykańskim mediom, że ten ruch „jest przede wszystkim odpowiedzią na bardzo techniczne wymagania. Ta siedziba jest wygodniejsza i lepiej odpowiada potrzebom, ale także odpowiada głębszemu i bardziej symbolicznemu znaczeniu, które polega właśnie na umieszczeniu tej głębokiej jedności z Ojcem Świętym i Stolicą Piotrową w centrum działalności europejskich konferencji biskupów”. Celem jest uczynienie tego miejsca „centrum odniesienia również dla biskupów europejskich, którzy przybywając do Rzymu, zawsze będą mogli znaleźć tu dom na spotkania, zebrania i kontakty z urzędami. A to naturalnie wzrośnie wraz z Jubileuszem” – stwierdził najbliższy współpracownik Ojca Świętego.
W przemówieniu inauguracyjnym sekretarz stanu przypomniał, że natura CCEE – czyli zacieśnianie współpracy między episkopatami europejskimi w świetle doświadczeń Soboru Watykańskiego powinna przyjąć oblicze synodalności, oblicze Kościoła, który wychodząc od słowa prawdy Ewangelii wychodzi na spotkanie ludzi naszych czasów. Spotkanie to dokonuje się w szczególności poprzez „zaangażowanie ewangelizacyjne, w którym nigdy nie może zabraknąć świadectwa prawdy, zwłaszcza w naszych czasach, które wydają się już nie rozumieć transcendentnej obiektywności prawdy, sprowadzają ją do zwykłego konsensusu społecznego i nastroju chwili”. Podobnie nie może zabraknąć braterskiej komunii i świadectwa miłości „wobec tych, którzy cierpią, słabych i zepchniętych na margines”, ofiar kultury odrzucania, w której wszystko jest zbędne, nawet dar ludzkiego życia, zwłaszcza kruchego i bezbronnego.
Kard. Parolin zauważył, że zaangażowanie CCEE zmierza ku zmaganiu się z wielkimi wyzwaniami dnia dzisiejszego: „Pomyślmy o kwestii sekularyzacji i ewangelizacji, która w Europie przedstawia się w niepokojący sposób. Ale także o pokoju. Musimy zdołać zaszczepić ducha pokoju w tej Europie, która jest tak bardzo podzielona” – stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)składa się z trzydziestu dziewięciu członków, w tym trzydziestu trzech Konferencji Episkopatów. Dołączają do nich arcybiskupi Luksemburga, Księstwa Monako, maronicki arcybiskup Cypru oraz biskupi Kiszyniowa (Mołdawia), eparchii mukaczewskiej na Ukrainie i Administracji Apostolskiej Estonii. Razem reprezentują oni Kościół katolicki w czterdziestu pięciu krajach kontynentu europejskiego.
Prezydencja CCEE składa się z przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących wybieranych na odnawialną pięcioletnią kadencję. Na czele Sekretariatu stoi Sekretarz Generalny, mianowany przez Zgromadzenie Plenarne CCEE na odnawialną pięcioletnią kadencję, wspomagany przez Zastępcę Sekretarza Generalnego mianowanego przez Prezydencję. W swojej historii CCEE zorganizowało wiele inicjatyw, w tym kilka sympozjów i liczne spotkania na tematy o dużym znaczeniu duszpasterskim dla Europy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |