Fot. archiwum KUL

Rzym: premiera spektaklu na podstawie dramatu Karola Wojtyły

Duch Teatru Rapsodycznego, współtworzonego przez przyszłego papieża Jana Pawła II, powraca na scenę. Z okazji 105. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, w kościele świętych Dominika i Sykstusa przy Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie dziś o 18.30 odbędzie się premiera spektaklu „Jeremiasz” na podstawie dramatu Karola Wojtyły. Będzie to zwieńczenie warsztatów teatralnych prowadzonych przez prof. Jarosława Kiliana w ramach programu JP2 Studies.

W czasie II wojny światowej Karol Wojtyła, młody student filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtworzył Teatr Rapsodyczny. „Jeremiasz”, napisany w pierwszych latach niemieckiej okupacji, to jeden z najwcześniejszych dramatów Wojtyły – głęboko osadzony w Biblii, ale też stawiający aktualne pytania o źródła tożsamości wspólnoty. 

Dramat inspirowany Księgą Jeremiasza opowiada o proroku, któremu Bóg wyznaczył zadanie nawoływania mieszkańców Judei do nawrócenia i głoszenia groźby zagłady Jerozolimy, która wkrótce się spełniła. Jeremiasz, samotny w swoim posłannictwie, nawołuje do nawrócenia – niestety, nikt nie chce go słuchać.

>>> Wojtyła z pełnym przekonaniem przygotowywał się do aktorstwa

fot. Vatican News

Pytania o tożsamość

„Przyszły papież w swoim dziele przeczuwa kryzys Europy spowodowany odwracaniem się od swojej tożsamości. Nawiązuje przede wszystkim do biblijnej Księgi Jeremiasza, ale są też w sztuce obecne echa Słowackiego, Wyspiańskiego, Calderona i inspiracje mistyczna poezją św. Jana od Krzyża” – mówi reżyser spektaklu, prof. Jarosław Kilian.

Wojtyła w „Jeremiaszu” stawia pytania o ludzką tożsamość, los, historię i duchowość narodu. Choć dramat zawiera odniesienia do historii Polski, jego przesłanie jest uniwersalne. „Ojczyzna” nie jawi się tu jako kategoria polityczna, ale duchowa: to przestrzeń wspólnego losu, wiary i odpowiedzialności.

>>> Sztuka, teatr, zbawienie. Nowa książka o Karolu Wojtyle

Angelicum – miejsce szczególne 

Wystawienie dramatu Karola Wojtyły w ramach JP2 Studies jest wyczekiwanym każdego roku wydarzeniem kulturalnym, związanym ze świętowaniem rocznicy urodzin Jana Pawła II. Do tej pory publiczność na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu obejrzała spektakle „Hiob”, „Brat naszego Boga” oraz „Tryptyk rzymski”.

18 maja to nie tylko rocznica urodzin Karola Wojtyły. 5 lat temu, w 100. rocznicę urodzin przyszłego papieża, na rzymskim uniwersytecie Angelicum powołano Instytut Kultury św. Jana Pawła II. Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy. To właśnie na Angelicum młody Karol Wojtyła w 1948 roku obronił doktorat poświęcony św. Janowi od Krzyża. Prawie 40 lat później, absolwentem tej samej uczelni został Robert Francis Prevost, dziś Papież Leon XIV. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze