fot. unsplash/Red Morley

Rzym: zmarł watykański latynista ks. A. Pavanetto

W wieku 89 lat zmarł 6 stycznia w Rzymie były watykański latynista ks. Anacleto Pavanetto, salezjanin. Informując o tym media włoskie przypomniały, że jako współpracownik Watykanu i profesor Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie tłumaczył i był autorem licznych tekstów po łacinie, traktując ją jako język współczesny.

Kilkanaście dni wcześniej, 25 grudnia ub.r., zmarł inny latynista watykański, amerykański zakonnik Reginald Foster. Obaj pracowali przez wiele lat w tym samym czasie w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, w którym w latach 1996-2001 o. Pavanetto był kierownikiem biura w sekcji spraw ogólnych.

>>> „Gdzieś w Betlejem” – posłuchaj pięknej Kolędy Ignacjańskiej 2020

Anacleto Pavanetto urodził się 20 grudnia 1931 r. w Padwie w północnych Włoszech. Do zakonu salezjanów wstąpił w 1948 r., a święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1958 r. Do 2009 r. był wykładowcą i profesorem klasycznego języka greckiego i literatury starogreckiej w Papieskim Instytucie Wyższych Studiów Łacińskich (Pontificium Institutum Altioris Latinitatis), będącym Wydziałem Literatury Chrześcijańskiej i Klasycznej na uniwersytecie salezjańskim w Rzymie. Przez wiele lat stał na czele fundacji Latinitas, utworzonej 30 czerwca 1976 r. przez Pawła VI i zawieszonej przez Benedykta XVI w 2012 oraz dyrektorem wydawanego przez nią przeglądu „Latinitas”.

fot. pixabay

Ks. Pavanetto, podpisujący się zlatynizowaną formą swego imienia „Cletus”, ogłosił wiele dzieł, głównie po łacinie (tylko kilka napisał po włosku), poświęconych w większości klasycznej i starochrześcijańskiej literaturze łacińskiej i greckiej oraz podręczników, z których jako ostatnia ukazała się w 2015 r. książka „Romanorum litterae et opera aetatis nostrae gentes erudiunt”. Duża część tych podręczników była wielokrotnie wznawiana. Do historii przeszły jego wykłady nt. klasycznej literatury greckiej, głoszone w latach dziewięćdziesiątych po łacinie.

Już będąc na emeryturze nadal zajmował się popularyzacją kultury klasycznej, m.in. udzielając bezpłatnie lekcji i korepetycji z łaciny i greki. Był przekonany, że łacina, będąc językiem ścisłym i zwięzłym, uniemożliwiającym błędy w rozumieniu, jest nieodzowną drogą do poznania kultury zarówno starożytnej, jak i średniowiecznej i renesansowej oraz służy odtwarzaniu dziejów Kościoła. Od czerwca 2019 r. do marca 2020 r. ks. Pavanetto był znakomitym gawędziarzem i propagatorem audycji “Anima Latina” w Radiu Watykańskim. Powiedział kiedyś, że “również »fanatycy« języka angielskiego będą musieli się zdać sobie sprawę z faktu, że słowa oznaczające narzędzia cyfrowe są pochodzenia łacińskiego”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze