Rzymskie więzienie oczekuje na otwarcie Drzwi Świętych przez papieża
Nadzieja, to cnota, która w więzieniu jest kultywowana każdego dnia – mówi Teresa Mascolo, dyrektorka kompleksu więziennego Rebibbia Nuovo Complesso w Rzymie. To tam 26 grudnia papież Franciszek otworzy Drzwi Święte Roku Jubileuszowego 2025.
Z wielką ekscytacją oczekują na to wielkie wydarzenie dla społeczności więziennej zarówno osadzeni, jak i personel więzienia w rzymskiej Rebibbii, w którym po zamachu na swoje życie papież Jan Paweł II odwiedził zamachowca – Alego Agcę. Papież Franciszek już w bulli na Rok Juileuszowy „Spes non confudit” zapowiedział, że jedne z Drzwi Świętych tego Jubileuszu zostaną otwarte w rzymskim więzieniu. „Postrzegamy Drzwi Święte jako bramę duchowości i sprawiedliwości” – powiedziała mediom watykańskim dyrektor więzienia Teresa Mascolo. Dodała, że te drzwi stanowią metaforę duchowości i fakt ich umieszczenia w więzieniu podkreśla równą godność wszystkich ludzi.
Nadzieja, która nie zawodzi
Papież Franciszek przybędzie do Rebibbii jako pielgrzym nadziei. Zgodnie z przesłaniem Roku Jubileuszowego, które głosi, że nadzieja nie zawodzi.
„Jest ona darem, który popycha nas do działania, a każdy dzień w więzieniu jest cenny, aby ją pielęgnować, ponieważ jest to uczucie, które pozwala nam znaleźć dobro i piękno w innych” – dodaje dyrektorka więzienia.
Wskazując na słowa Franciszka, który mówi o potrzebie budowania mostów łączących więźniów z resztą społeczeństwa, Teresa Mascolo przekonuje, że w takich placówkach potrzebna jest pokora, szacunek dla godności osoby ludzkiej i uwaga na słowa w celu budowy odpowiednich relacji. Kluczowe jest również sprawiedliwe traktowanie wszystkich, które promuje reintegrację.
„To również jest podstawowym filarem tego mostu” – dodaje dyrektorka.
W kontekście faktu, że przejście przez Drzwi Święte w Roku Jubileuszowym jest jedną z zasad pozwalających uzyskać odpust zupełny, najwyższą formę chrześcijańskiego przebaczenia, dyrektorka więzienia w Rebibbii dodaje, że według niej sprawiedliwość i przebaczenie to dwie strony tego samego medalu.
„Aby osiągnąć pokój i zmniejszyć nierówności, wszyscy musimy żyć zgodnie ze sprawiedliwością, ale aby dojść do przebaczenia, należy zastanowić się nad własnym postępowaniem, zwłaszcza jeśli doprowadziło ono do popełnienia przestępstwa, jak w przypadku więźniów” – mówi.
Jedno z największych więzień
Rebibbia Nuovo Complesso, to jeden z czterech instytutów tworzących rzymskie więzienie Rebibbia. Jest jednym z największych więzień we Włoszech, a jednocześnie jest przepełnione.
„Obecnie mamy 1585 więźniów przy pojemności 1170” – mówi Mascolo. „Podczas gdy populacja więźniów rośnie, liczba personelu, zwłaszcza strażników więziennych, maleje” – dodaje
Zapewnia, że wszyscy starają się pracować na rzecz „człowieczeństwa i godności osoby”.
Prezent dla papieża i oczekiwania
Dyrektorka ujawnia, że więźniowie przygotowują prezent dla Franciszka. Został on wykonany w warsztacie stolarskim „Metamorfoza”, zajmującym się odzyskiwaniem drewna z barek migrantów. Sama spodziewa się od Ojca Świętego słów wsparcia.
„Z pewnością Papież Franciszek zaoferuje nam słowa bliskości i zrozumienia trudności, które napotykamy w naszym codziennym życiu, ale także doda nam odwagi, a przede wszystkim wskaże nam drogę do docenienia różnorodności, przyjęcia drugiego człowieka i nadziei” – mówi Teresa Mascolo.
Źródło: vaticannews.va/pl
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |