Fot. PKWP Betlejem. Wyrób pamiątek z Ziemi Świętej, fot. arch. PKWP

„S.O.S. Dla Ziemi Świętej” – XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Pod hasłem „S.O.S. Dla Ziemi Świętej” w Kościele katolickim obchodzony jest w niedzielę XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku zebrane fundusze zostaną przekazane na wsparcie chrześcijan w Ziemi Świętej.

Kościół katolicki obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym co roku w drugą niedzielę listopada.

W przesłaniu z okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym opublikowanym na stronie Episkopatu przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda przypomniał, że Ziemia Święta obejmuje terytorium Palestyny, Libanu, Syrii i Joradnii.

>>> Proboszcz w Gazie: ta wojna musi się skończyć dla dobra Palestyńczyków i Izraelczyków

„Ludzie wierzący przeżywają tam ogromne trudności. Są wojny, jest dużo przemocy i dużo cierpienia (…). A wiemy, że kiedy są trudności, ludzie uciekają, bo szukają lepszego życia” – mówił.

Zdaniem abp. Wojdy chrześcijanie nie mogą zniknąć z Ziemi Świętej, ponieważ „jest to ziemia Jezusa Chrystusa”.

>>> Świat mógłby znaleźć wiele recept na rozwiązanie kryzysów humanitarnych [PODKAST]

„Postarajmy się pomyśleć o wierzących w Ziemi Świętej, wesprzeć ich swoją modlitwą, swoim cierpieniem, wsparciem finansowym, bo oni tego potrzebują (…). Aby oni mogli tam trwać, potrzebna jest nasza pomoc, potrzebna jest nasza solidarność (…). Niech to będzie dzień naszej odpowiedzialności za Ziemię Świętą” – zachęcił przewodniczący KEP.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym od 2009 r. organizuje Sekcja Polska Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tym roku stowarzyszenie przygotowało materiały duszpasterskie: wprowadzenie do mszy św., propozycję kazania dla dorosłych, kazanie dla dzieci, modlitwę powszechną i propozycję ogłoszeń.

EPA/MOHAMMED SABER Dostawca: PAP/EPA.

„W tym roku wsparciem chcemy nagłośnić sytuację wierzących w miejscu, które jest kolebką chrześcijaństwa, a które dziś zmaga się z eskalującymi konfliktami i coraz większym ubóstwem” – zaapelowało PKWP w komunikacie przekazanym PAP.

Jak zaznaczyli organizatorzy, „Ziemia Święta (…) jest domem dla chrześcijan, ale też obszarem, gdzie życie codzienne staje się coraz trudniejsze i bardziej niepewne”. W ocenie PKWP, chrześcijanie zamieszkujący ten obszar „bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia, aby nie stracić nadziei i przetrwać na ziemi, która przez wieki była sercem chrześcijaństwa”.

fot. EPA/MOHAMED HAJJAR Dostawca: PAP/EPA.

Łaciński patriarcha Jerozolimy kardynał Pierbattista Pizzaballa podkreślał w jednym ze swoich ostatnich przesłań, że „modlitwa o pokój w Jerozolimie jest również modlitwą o pokój między wszystkimi narodami. Bo w Jerozolimie bije serce wszystkich narodów”. Swój apel skierował do wiernych też Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda. „Oni są świadkami naszej wiary w miejscu, gdzie narodziło się chrześcijaństwo. Niech 10 listopada będzie dniem odpowiedzialności i troski o to, by mogli tam pozostać, będąc znakiem pokoju i nadziei” – zaznaczył.

Ojciec Bernard Maria Alter, opat senior opactwa Dormitio na Syjonie w Jerozolimie powiedział, że chrześcijanie w Ziemi Świętej stanowią mozaikę różnych grup. „Są tam katolicy, Koptowie, prawosławni, Ormianie, Syryjczycy, Etiopczycy, aż po najmniejsze grupy Żydów mesjańskich. W ostatnich latach często dochodzi do ataków na miejsca kultu, zakłócane są procesje i modlitwy, dochodzi też do ataków na ludzi” – dodał.  Podkreślał jednak, że obecność w Ziemi Świętej stanowi dla nich misję, na której chcą trwać.

***

Akcję „S.O.S. Dla Ziemi Świętej” wesprzeć można na ich stronie internetowej. Pomoc można również przekazać kupując wykonane przez chrześcijan produkty z drewna oliwnego m.in. różańce, figurki, świeczniki, krzyże, szopki i ozdoby choinkowe.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Organizację założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze