Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Sacroexpo 2024. Jak nauczyć się pisania ikon?

Targi Sacroexpo to wielu ekspertów, specjalistów i pasjonatów, którzy zajmują się upiększaniem i udoskonalaniem przestrzeni sakralnej, ale także rozwojem osobistym i duchowym wiernych. W tym roku już po raz 25. swoją ofertę zaprezentowało prawie 200 wystawców z kilkunastu krajów.

Szkoła Pisania Ikon, której patronem jest św. Jan Chrzciciel, powstała, aby osoby, które czują taką potrzebę mogły zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do stworzenia ikony na desce. Ofertę kieleckiej Szkoły można było poznać podczas Sacroexpo.

– Mamy zajęcia warsztatowe, które odbywają się co dwa tygodnie, a do tego wykłady raz w miesiącu. Zwykle prowadzi je ktoś z seminarium duchownego lub ktoś, kto ma głęboką wiedzę z zakresu sztuki sakralnej i historii sztuki. W Kielcach przy kościele akademickim mamy małą pracownię, a także aulę udostępnianą na wykłady. Do tej pory pracowaliśmy w ten sposób, że przez cały rok malowaliśmy jedną ikonę. Wówczas uczniowie na zajęciach ćwiczyli na twardych tekturkach – tak, aby w domu odważyć się i wykonać dany element na desce. Te „podzespoły” trenujemy przez około dwa lata i dopiero później komponuje się z nich całość ikony – opowiada Izabela Kubicka ze Szkoły Pisana Ikon św. Jana Chrzciciela.

– To było bardzo potrzebne, ponieważ malowanie na desce rzeczywiście wymaga już pewnego kroku, pewnej odwagi. Żeby coś namalować już na desce, to rzeczywiście trzeba najpierw napracować się na kartce. Na początku uczyliśmy się nawet robienia odpowiedniej grubości kreski. Ważne jest też, by dobrze dopasować sobie kolory – dodaje Katarzyna Gromniak, uczestniczka Szkoły.

>>> Sacroexpo, czyli katoświat na kieleckich targach

Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

– W tej chwili uczymy się nowej metody pisania ikon, która przybyła do nas przez Belgię od Iriny Gorbunovej-Lomax. Korzystamy z jej podręczników i ćwiczeń, które uczniowie wykonują. Metoda ta polega na tym, że naukę pisania ikon rozpoczyna się od nauki malowania konkretnych elementów, które składają się na poszczególną ikonę. Czasami wydają się one dość proste, ale jak zwykle cała trudność polega na szczegółach, które czasami trudno jest dopracować, a które są kluczowe dla całości – mówi Izabela Kunicka.

Ikony są nie tylko obiektami sztuki sakralnej, ale w teologii wschodu są przedmiotami liturgicznymi. Dlatego tworzenie ikon ma także warstwę duchową.

– Wszystko jest do wypracowania. Osobiście uważam, że każdy jest w stanie nauczyć się pisać ikonę. Ważne jest także to, że w ten sposób uczymy się także modlitwy. Każde warsztaty zaczynamy właśnie od modlitwy – dodaje Katarzyna Gromniak.

– Ważny dla efektu końcowego jest także sam podpis, czyli to, by wyglądał on estetycznie. Dlatego też staramy się zadbać o to, by ręka dobrze pracowała, więc próbujemy zorganizować warsztaty, na które przyjeżdża skryba. Jedne takie warsztaty mamy za sobą, a kolejne planujemy po wakacjach – mówi Izabela Kubicka ze Szkoły Pisana Ikon św. Jana Chrzciciela.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze