Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Sacroexpo 2024. Nie tylko Rzym i Fatima, ale też Norwegia i pielgrzymka chorych

Targi Sacroexpo to wielu ekspertów, specjalistów i pasjonatów, którzy zajmują się m.in. organizacją pielgrzymek do miejsc często odwiedzanych, ale też tych niecodziennych. Dbają także o to, by mogły tam dotrzeć osoby z niepełnosprawnościami.

– Organizujemy pielgrzymki na zlecenie grup, na przykład parafii, diecezji czy grup wyznaniowych. Możemy także zorganizować pielgrzymkę na przykład dla grupy znajomych, ale wówczas najlepiej żeby było to co najmniej 35-45 osób, wtedy jest to najbardziej ekonomiczne. Jeśli jest mniej osób, to wówczas koszty, w przeliczeniu na osobę, wzrastają – dowiadujemy się na stoisku biura podróży PL Travel.

Biuro organizuje cały pobyt – „od a do z”, czyli transport, pobyt, wyżywienie, także – jeśli jest potrzeba – organizują uroczyste kolacje. Za granicą może także zorganizować np. degustację typowych, lokalnych potraw. Organizuje także przewodników, planują bogaty program oraz załatwiają wszystkie wstępy.

– Poza Polską i topowymi miejscami, takimi jak Częstochowa, Licheń i Kalwaria Pacławska, najbardziej popularne są Rzym, Lourdes i Fatima. Natomiast, jeśli ktoś już był w tych miejscach i chciałby odwiedzić jakieś bardziej nietypowe, ale niegdyś bardzo ważne na pielgrzymkowych mapach Europy – to może wybrać sanktuarium świętego Olafa w Trondheim w Norwegii. W Polsce bardzo niewiele się o nim mówi, ale w średniowieczu było to drugie po Santiago de Compostela najważniejsze miejsce pielgrzymkowe w Europie. Gdy Norwegia przeszła na luteranizm, to się zmieniło, ale miejsce związane życiem Olafa i miejsce, w którym został pochowany – pozostało. Uważam, że to też jest bardzo ciekawe miejsce warte odwiedzenia – opowiada przedstawiciel biura podróży.

>>> Sacroexpo, czyli katoświat na kieleckich targach

Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Oprócz nieodkrytych jeszcze miejsc pielgrzymkowych biuro podróży organizuje także pielgrzymki specjalne, np. dla osób chorych i z niepełnosprawnościami.

– W tym roku organizujemy piątą edycję archidiecezjalnej pielgrzymki do Lourdes dla osób chorych, z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Pierwsze trzy edycje były realizowane specjalnym pociągiem sypialnym, który składał się z czternastu wagonów sypialnych i wagonu konferencyjnego. Obecnie organizujemy je samolotami czarterowymi Polskich Linii Lotniczych. A więc pielgrzymka obejmuje przelot do Lourdes, pełną opiekę medyczną, ponieważ leci z nami 5 lekarzy i 15 pielęgniarek wolontariuszek, a także księża i biskup Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Na miejsce na uroczystość doleci także abp Adrian Galbas, metropolita katolicki. I trzeba powiedzieć, że jesteśmy jedynym organizatorem tak dużych pielgrzymek dla osób z niepełnosprawnościami – dodaje.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze