Sacroexpo, siostry zakonne

Sacroexpo. fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl

Sacroexpo, czyli katoświat na kieleckich targach

Od 10 do 12 czerwca w siedzibie Targów Kielce trwała 25. edycja Sacroexpo. Swoją ofertę zaprezentowało prawie 200 wystawców z kilkunastu krajów. Prezentowali paramenty liturgiczne, dewocjonalia, sztukę sakralną oraz usługi dla parafii.

W tegorocznej edycji targów wzięli udział wystawcy z 14 krajów, w tym m.in. z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Francji, Grecji, Niemiec, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włoch.

Sacroexpo
Sacroexpo. fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl

Paramenty liturgiczne

To, co najbardziej przyciąga wzrok na Sacroexpo to oczywiście złote, bogato zdobione paramenty liturgiczne. Na Targach w Kielcach można było zobaczyć niezliczoną ilość tabernakulów, kielichów, monstrancji, krzyży, relikwiarzy, lichtarzy, trybularzy, lamp, a także ornatów, stuł i innych elementów stroju kapłańskiego. Towarzyszył temu zapach unoszącego się kadzidła i wosku pszczelego, z których wykonane były ołtarzowe świece i paschały.

Sacroexpo, ikony
Sacroexpo. fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl

Do tego na ścianach wystawowych można było podziwiać (i nabyć) tysiące ikon czy obrazów z wizerunkami świętych. Przechodząc alejkami, trudno było nie dostrzec także figurek przedstawiających najważniejsze postaci z kart Ewangelii oraz historii Kościoła – dostępnych oczywiście w najróżniejszych rozmiarach – od kilkucentymetrowych po kilkumetrowe. Jeden z wystawców postanowił zobrazować za pomocą sporej makiety najważniejsze sceny Nowego Testamentu.

figurki do szopki
Figurki do szopki. fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl

– Wszystkie najdrobniejsze elementy tej makiety, nie tylko figurki, można kupić w naszym sklepie. Są one wykonane z gipsu i ręcznie malowane, z dużą dbałością o szczegóły – mówi Marcel Bestvater ze sklepu figurydoszopki.pl.

Usługi dla parafii

Na targach w Kielcach oprócz produktów możemy zapoznać się także z ofertą innowacyjnych usług. Parafia Plus oferuje na przykład system zamawiania mszy świętych przez internet (online).

– Mamy gotowe i proste rozwiązania, zarówno dla niewielkich parafii, jak i tych większych. Rozwijamy też ciągle naszą ofertę – tak, aby brać pod uwagę choćby msze św. koncelebrowane, zbiorowe, gregorianki czy nowenny – mówi Seweryn Sildatk. – Jest grupa księży, którzy niechętnie podchodzą do takich nowoczesnych rozwiązań, ale to się zmienia. Pokazujemy im, że nasze rozwiązanie jest bezpieczne, bo tworzone są kopie danych. Z kolei inni duchowni sami szukają innowacji – dodaje.

Parafia Plus, Sacroexpo
Sacroexpo. fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl

Coraz więcej parafii decyduje się na takie i inne systemy, wiedząc, że wymaga tego rzeczywistość dookoła. A ta jest coraz bardziej cyfrowa, wirtualna, bezgotówkowa. Nie bez znaczenia jest więc także oferta ofiaromatów, które znajdują się w coraz większej liczbie świątyń w Polsce. Producentów tych maszyn również można spotkać na kieleckich targach.

Tradycja maronicka

Po raz pierwszy podczas Sacroexpo została pokazana wystawa „Światło wschodu w sercu chaosu”, ukazująca bogactwo liturgiczne Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej. Zwiedzających witał o. dk. Fabio M. Loutfi, misjonarz maronicki z Maronickiej Fundacji Misyjnej.

o. dk. Fabio M. Loutfi, misjonarz maronicki
o. dk. Fabio M. Loutfi, misjonarz maronicki. fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl

Jej celem jest wspieranie ludzi w docieraniu do kultury i tradycji pielęgnowanych na Bliskim Wschodzie, a w szczególności z tradycji Kościoła sui iuris maronickiego. Działania fundacji dążą do tego, by wierni mogli świadomie zbliżać się do Boga poprzez piękną liturgię, przekazując informacje, opinie i materiały w imieniu Kościoła maronickiego i zakonów libańskich.

Wszystkie produkty, usługi, nowe rozwiązania, a także sama wymiana doświadczeń między producentami jest na pewno ważnym bodźcem dla „katoświata”. Ofert jest tu całe mnóstwo. Dlatego Sacroexpo jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla katolickich biznesmanów, ale także dla zwykłych ciekawskich.

figurki do szkopki
Figurki do szopki. fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl
Sacroexpo, fot. Michał Jóźwiak, misyjne.pl
Sacroexpo, fot. Michał Jóźwiak, misyjne.pl
Sacroexpo. fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl
Fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl
Fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl
Fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze