Sacroexpo. Odpoczynek w pustelni, czyli czerpanie z mniszej tradycji
Są podróże do dalekich krajów, ale są też i podróże w głąb siebie. Oprócz bogatej oferty biur podróży na targach Sacroexpo można także znaleźć ofertę podróży w głąb siebie, ku odpoczynkowi i poszukiwaniu dobrostanu.
Klasztor położony jest w specjalnej, leśnej strefie przyrodniczo – krajobrazowej z przewagą buka, dębu i grabu, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdujemy ciekawy pomnik przyrody – dąb 3-bratek (Trzybratek).
– Pustelnia to XVII-wieczny zespół klasztorny. Znajduje się w Rytwianach w regionie świętokrzyskim. Składa się z barokowego kościoła, który znajduje się w centrum, wokół niego są budynki towarzyszące. Obecnie jest tam Restauracja Kamedulska, miejsca noclegowe, dwa odbudowane domki kamedulskie, w których także można nocować. Wokół znajduje się przepiękny ogród, w którym znajdziemy część rekreacyjną, a także miejsce, w którym uprawiane są warzywa, owoce, kwiaty. Jest nawet mała winnica. Pustelnia ma więc także swoje wino klasztorne, którym częstujemy gości – mówi Agnieszka Zwierzyńska, która jest pracowniczką Pustelni Złotego Lasu.
Pustelnia organizuje turnusy pustelnicze, ale także wypoczynkowe. Co ciekawe, odbywają się w tym miejscu także turnusy świąteczne, w czasie których można przeżyć święta w tak niecodziennym miejscu. Co roku odbywają się także rekolekcje kapłańskie – w trzech pierwszych tygodniach listopada. Jesienią tego roku, we współpracy z Uniwersytetem Ludowym, Pustelnia Złotego Lasu przygotowuje turnus warsztatowy pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”, w czasie którego będzie można zapoznać się zasadami zdrowego żywienia opartymi na klasztornej kuchni. Natomiast w przyszłym roku będzie można uczestniczyć w warsztatach ikonopisarskich, hortiterapii, warsztatach dla seniorów oraz w „Kursie na dobrostan”. Uczestnicy tego ostatniego kursu dowiedzą się, jak ważne jest holistyczne podejście w dbaniu o ciało, ducha i kondycje fizyczną. To jednak nie wszystko – do Pustelni można przyjechać także na pobyt indywidualny.
>>> Sacroexpo. Robili buty dla Jana Pawła II
– Można przyjechać indywidualnie na odpoczynek, ale można przyjechać także na indywidualne rekolekcje w ciszy. Warto wtedy zaplanować od pięciu do siedmiu dni wolnego czasu. Wówczas zapraszamy do codziennego udziału we mszy świętej. Można zagłębić się w modlitwę indywidualną, gdyż do dyspozycji pozostaje wówczas kaplica, która znajduje się na poddaszu, w zacisznym miejscu, ale można też modlić się w kościele – na przykład w chórze zakonnym, w którym niegdyś zakonnicy, kameduli, trwali na modlitwie – opowiada Agnieszka Zwierzyńska. – W czasie indywidualnych rekolekcji w ciszy istnieje także możliwość rozmowy z księdzem kapelanem lub też z drugim z księży, czyli księdzem rektorem tego miejsca. Istnieje także biblioteka, w której można porozmawiać z osobą świecką, po prostu podzielić się swoją historią lub jakąś sprawą – dodaje.
Goście mają także możliwość zostawienia w pokojach notatek, w których mogą się podzielić swoją refleksją, świadectwem przeżyć w Pustelni Złotego Lasu. Są one zbierane i umieszczane w książce. Na tegorocznych targach prezentowana jest książka pt. „Perła baroku w regionie”. Znajduje się w niej około 60 takich świadectw osób, które – przebywając w pustelni – doświadczyły przemiany duchowej, czy też dużego wsparcia, uzdrowienia.
Zwiedzając muzeum, można obejrzeć przedmioty, które odkryto w ramach prac wykopaliskowych. Są to przede wszystkim talerze, miski i inne przedmioty codziennego użytku, którymi niegdyś posługiwali się mnisi. Jest tam także odbudowana cela klasztorna, więc można zobaczyć, w jaki sposób mnisi mieszkali. To pozwala niemalże dotknąć historii tego miejsca.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |