Sąd Najwyższy Izraela: ultraortodoksyjni Żydzi również muszą odbyć służbę wojskową
Ultraortodoksyjni żydowscy mężczyźni (haredi) również muszą zostać powołani do służby wojskowej w izraelskiej armii. Jak donoszą izraelskie media, Sąd Najwyższy Izraela wydał we wtorek jednogłośne orzeczenie w tej sprawie. Nie ma już żadnej podstawy prawnej dla rządu, aby generalnie zwolnić odpowiednich ultraortodoksyjnych religijnych młodych mężczyzn ze służby wojskowej.
„W środku wyczerpującej wojny, ciężar nierówności jest większy niż kiedykolwiek i wymaga rozwiązania” – powiedział Uzi Vogelmann, pełniący obowiązki prezesa sądu, cytowany przez izraelską gazetę Haaretz. Sąd orzekł również, że rząd nie może dłużej wspierać finansowo szkół religijnych (jesziw), jeśli ich uczniowie nie zgłoszą się do służby wojskowej. Sąd nie określił, ilu haredi musi zostać wcielonych do armii.
„Ruch na rzecz Jakości Rządu w Izraelu”, który domagał się równej rekrutacji w sądzie, z zadowoleniem przyjął wyrok jako „historyczne zwycięstwo” na drodze do równego społeczeństwa. W opublikowanym oświadczeniu wzywa on do podjęcia natychmiastowych działań w celu przyjęcia studentów jesziwy. Według raportu gazety „Times of Israel”, około 67 000 haredi jest uznawanych za zdolnych do służby wojskowej. Jednak tylko około 700 z nich zgłasza się do służby każdego roku, donosi Haaretz, powołując się na aktualne dane armii.
>>> Izrael: ortodoksyjni żydzi zbierają już pszenicę na paschalne chleby przaśne [GALERIA]
Od czasu powstania państwa Izrael, ultraortodoksyjni mężczyźni są de facto zwolnieni z obowiązkowej służby wojskowej w celu studiowania pism religijnych, co jest coraz częściej kwestionowane przez ludność nieortodoksyjną. Trwająca od ponad ośmiu miesięcy wojna w Strefie Gazy i napływ tysięcy rezerwistów jeszcze bardziej zaostrzyły niechęć do zwolnienia, które przed laty zostało uznane przez sąd najwyższy kraju za niezgodne z konstytucją.
Spór o pobór haredi do wojska spowodował rozpad ówczesnej koalicji rządzącej pod koniec 2018 roku. Następnie odbyło się pięć przedterminowych wyborów parlamentarnych w okresie od kwietnia 2019 r. do listopada 2022 r., po których w grudniu 2022 r. zaprzysiężono najbardziej prawicowy rząd w historii kraju, w tym po raz pierwszy siły skrajnie prawicowe.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |