Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku ponownie otwarte

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, które zamknięto dla wiernych z końcem zeszłego tygodnia po wykryciu zakażenia koronawirusem u jednej z sióstr Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, zostało ponownie otwarte w piątek. Nadal obowiązuje kwarantanna w klasztorze.

Jest więc już możliwość uczestniczenia w wydarzeniach liturgicznych w Sanktuarium. „Klasztor nadal pozostaje zamknięty aż do odwołania, z powodu kwarantanny” – podano w komunikacie.

Rektor sanktuarium ks. dr Tomasz Brzeziński przekazał, że ponowne jego otwarcie oznacza, że od piątku, codziennie o godz. 15.00 odmawiana będzie tam Koronka do miłosierdzia Bożego, następnie odbywać się będzie adoracja Najświętszego Sakramentu do mszy świętej wieczornej o godz. 17.00, po czym kaplica będzie zamykana. „Tak będzie przez najbliższe dni, dopóki siostry nie wyjdą z kwarantanny” – powiedział ks. Brzeziński. Dodał, że w kaplicy sanktuarium Bożego Miłosierdzia każdego dnia o godz. 16.30 sprawowana będzie modlitwa różańcowa, a dodatkowo, w niedziele o godz. 8.00 także msza święta. „Jak długo będzie jeszcze trwała kwarantanna w klasztorze, zależy od sanepidu, który na bieżąco podejmuje decyzje w zależności od pierwszego kontaktu z osobą zakażoną” – zaznaczył ks. Brzeziński.

fot. cathopic

Z końcem ubiegłego tygodnia przełożona płockiego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia siostra Diana Kuczek informowała , że sanktuarium Bożego Miłosierdzia zostało zamknięte do odwołania z uwagi na zakażenie koronawirusem u jednej z sióstr z tamtejszego klasztoru. „Niech Jezus miłosierny udziela nam swoich łask i wszystkim, którzy są dotknięci tym doświadczeniem. Ogarniamy cały świat, służbę zdrowia i chorych naszą modlitwą, Jezu, ufam Tobie” – oznajmiła wówczas przełożona z płockiego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Rektor sanktuarium przekazał w piątek, że mimo czasowego zamknięcia tego miejsca kultu i trwającej kwarantanny w klasztorze udało się przeprowadzić 22 października kolejną akcję rozdawania potrzebującym paczek żywnościowych.

>>> Najpiękniejsza modlitwa zawierzenia życia Jezusowi Miłosiernemu

„Paczki zostały przygotowane poza klasztorem z pomocą Rycerzy Jana Pawła II oraz wolontariuszy i dostarczone przed wejście do sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wydano potrzebującym 90 paczek, jak wcześniej, każdego miesiąca” – podkreślił ks. Brzeziński. W tym roku sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku przygotowuje się do przyszłorocznych obchodów 90. rocznicy pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, który ukazał się tam św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Pod hasłem „Odkryj miejsce, które wybrał Jezus” przygotowania te rozpoczęły się już w lutym, w tym właśnie akcją charytatywną „Smak miłosierdzia”, czyli rozdawania paczek żywnościowych potrzebującym.

Fot. faustyna.pl

Właśnie w Płocku w swej klasztornej celi 22 lutego 1931 r. św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania obrazu „Jezu, ufam Tobie”. W Płocku św. Faustyna przebywała dwa lata. Zmarła 5 października 1938 r. w Łagiewnikach pod Krakowem. W 1993 r. na placu Św. Piotra w Rzymie papież św. Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. – dokonał jej kanonizacji. Wtedy też ogłosił, że każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.

Od 2015 r. trwa rozbudowa płockiego sanktuarium, które odwiedzają pielgrzymi z całego świata. W ramach tego przedsięwzięcia w sąsiedztwie klasztoru i kaplicy powstaje kościół dla 1,5 tys. wiernych, a także dom pielgrzyma dla 50 osób oraz nowe Muzeum św. siostry Faustyny. Dotychczas zrealizowano ponad 90 proc. stanu surowego zamkniętego – całe zadanie inwestycyjne zaawansowane jest w ok. 50 proc. W 2019 r. ukończono m.in. budowę wysokiej na 26 metrów wieży zwieńczonej krzyżem, która wznosi się dokładnie nad miejscem pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze