fot. Mflito – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20456823

Sanktuarium Matki Bożej Macareny w Sewilli otrzyma Złotą Różę

Jedno z najbardziej znanych i odwiedzanych sanktuariów maryjnych w Hiszpanii i w świecie hiszpańskojęzycznym – bazylika Najświętszej Maryi Nadziei Macareny w Sewilli otrzyma Złotą Różę, będącą najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez papieży wizerunkom i sanktuariom maryjnym, a niekiedy także osobom zasłużonym dla szerzenia kultu Matki Bożej.

Tę decyzję Franciszka przekazał 22 września arcybiskup Sewilli José Ángel Saiz Meneses po modlitwie Anioł Pański w miejscowej bazylice, wywołując wielką owację zebranych tam wiernych.

Tradycja odznaczania najbardziej czczonych wizerunków Złotą Różą sięga wczesnego średniowiecza i ma na celu wyrażenie szczególnej czci i pobożnosci wobec Maryi. Tylko papież ma prawo przyznawać to wyjątkowe wyróżnienie, choć niekoniecznie musi to zrobić osobiście i w jego imieniu fizycznie może je przekazać miejscowemu Kościołowi jakiś jego wysłannik. Tak będzie tym razem i Złotą Różą udekoruje figurę Macareny abp Edgar Peña Parra – substytut do spraw ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej – w grudniu br., gdy w stolicy Andaluzji trwać będzie Międzynarodowy Kongres Bractw i Pobożności Ludowej.

fot. Mflito – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20456620

Najwyższy Brat (zwierzchnik) Barctwa Macareny José Antonio Fernández Cabrero wyraził w rozmowie z latynoską agencją katolicką ACI Prensa wielkie zadowolenie z przyszłej dekoracji wizerunku, podkreślając, iż jest to radość nie tylko dla 17 tys. członków tego „powszechnego Bractwa”, ale też dla całej Sewili“. Wskazał przy tym, że aby doszło do tego wyróżnienia, władze Bractwa wraz z różnymi ekspertami z zakresu historii i antropologii pracowały 6 lat „z wielkim oddaniem i nadzieją”. Zwrócił uwagę, że „jest to podarunek od Jego Świątobliwości, gdyż to on przyznaje nam te łaski za pośrednictwem i dzięki zainteresowaniu się tą sprawą naszego arcybiskupa Saiza Menesesa”. 

Fernández zauważył ponadto, iż Złota Róża winna umacniać, na ile jest to możliwe, pobożność maryjną wśród wiernych i przywracać im nadzieję „w chwilach rozpaczy” oraz podkreślił, że ten „podarunek od papieża, który przyjmujemy z pokorą, będzie mógł pomagać wiernym być lepszymi i bardziej miłosiernymi”. Zapewnił również, że Róża pozostanie na zawsze „tam, gdzie może być kontemplowana” i obok Maryi, gdyż jest to „prezent dla Niej”. Dodał, że wydarzenie to winno przebiegać stosownie „do doniosłości przyznania tego daru” oraz „z elegancją, rangą i pokorą, jakiej wymaga Dziewica”, jak również zgodnie ze „szczerością i dumą, na jaką zasługuje Sewilla”.

Będzie to trzecia Złota Róża, przyznana wizerunkom maryjnym w Hiszpanii – po Dziewicy od Głowy (Virgen de la Cabeza; 22 listopada 2009) i Maryi z Montserratu (2023), a jednocześnie pierwsza, jaką otrzymuje Matka Boża Bolesna oraz pierwsza dla Maryi Panny, która nie jest Patronką miasta, gdyż w wypadku Sewilli jest nią Maryja Królów.

fot. Autorstwa Minucchio da Siena (Italian, 14th century) – Jastrow (2006), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1042920

Początki kultu Najświętszej Maryi od Nadziei Macareny Ukoronowanej sięgają drugiej połowy XVII wieku, a obecnie jej święto wypada 18 grudnia. Jej czczony dzisiaj wizerunek w postaci rzeźby wysokości ok. 1,75 m powstał w latach 1670-80 na zamówienie Bractwa Macareny, istniejącego od 1595l (początkowo pod nazwą Bractwo Matki Bożej Nadziei). 20 grudnia 1862 poprosiło ono o ukoronowanie Macareny św. Jana XXIII, który 17 lutego następnego roku wyraził na to zgodę, ale nie zdążył doprowadzić tego dzieła do końca i ostatecznie koronacji dokonał w imieniu św. Pawła VI arcybiskup Sewilli kard. José María Bueno Monreal 31 maja 1964 w obecności m.in. głowy państwa gen. Francisco Franco. Bardzo uroczyście obchodzono kolejne jubileusze tego wydarzenia w latach 1989 (25 lat) i 2014 (50).

Wizerunek Maryi Macareny przedstawia kobietę o młodej nieco zasmuconej twarzy ze łzami płynącymi z oczu nieco zwróconych w dół. Ma na sobie bogate szaty a na głowie koronę wysadzaną drogimi kamieniami i otoczoną promieniami, nad którymi znajduje się 15 gwiazd.

Pod koniec XX wieku „Macarena” zyskała światową sławę za sprawą przeboju piosenkarskiego wylansowanego w 1993 przez duet „Los del Río”, której bohaterka była jednak nie Maryja Panna, ale dziewczyna o tym imieniu, szukająca nowych przygód miłosnych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze