Sanktuarium w Kodniu otwarte bez ograniczeń – pomimo bliskości granicy z Białorusią
Jak informują oblaci z Kodnia, w tym roku ruch pielgrzymkowy jest tam mniejszy niż w latach poprzednich. Choć nie ma żadnych ograniczeń w dotarciu do tego miejsca – to wiele osób po prostu myśli, że jest tam strefa buforowa wyznaczona przez MSWiA.
Kodeń leży nad Bugiem, na granicy z Białorusią. I choć na części granicy z tym krajem obowiązuje strefa buforowa wyznaczona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – to akurat Kodeń z maryjnym sanktuarium nie są nią objęte. Tymczasem do kodeńskich oblatów docierają informacje, że ludzie mieszkający zaledwie kilkanaście kilometrów od sanktuarium nie wiedzą, że dostęp do tego miejsca nie został ograniczony. Kodeń pozostaje więc wolny od ograniczeń, a przebywanie na jego terenie nie stanowi zagrożenia dla pielgrzymów i mieszkańców.
W tym roku ruch pielgrzymkowy jest zmniejszony, być może właśnie przez położenie sanktuarium tuż nad samym Bugiem. Ludzie nie wiedzą, że w każdym momencie mogą przyjechać i pomodlić się za wstawiennictwem Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności – mówi Mariusz Bosek OMI, rzecznik prasowy sanktuarium.
Na odpust – bez ograniczeń
Bez ograniczeń odbywają się więc wszystkie wydarzenia zaplanowane w sanktuarium w Kodniu. Na początku lipca odbył się tam, jak co roku, odpust chorych – z okazji liturgicznego wspomnienia Matki Bożej Kodeńskiej. Trwają tez intensywne przygotowania do najważniejszego odpustu w tym miejscu – Wniebowzięcia NMP. Kodeńscy oblaci mają nadzieję, że do wiernych dotrze informacja o otwarciu i pełnej dostępności sanktuarium – i w związku z tym tłumnie przybędą do Kodnia 14 i 15 sierpnia. W środę 14 sierpnia najważniejszym wydarzeniem będzie suma odpustowa pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy na kalwarii kodeńskiej o godzinie 18.00. Natomiast w czwartek 15 sierpnia suma odpustowa w intencji wszystkich pielgrzymów, również na kalwarii, o godz. 12.00. Tej Eucharystii przewodniczyć będzie ks. biskup Grzegorz Suchodolski. Tego dnia przed południem na mszy spotkają się także Przyjaciele Misji. W czasie całego odpustu będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Pełny program kodeńskiego odpustu znajduje się na plakacie, który publikujemy poniżej.
Oblaci czekają na pielgrzymów
Odpust w Kodniu ma ogromne znaczenie religijne i kulturalne. Jest to czas, kiedy wierni z całej Polski, a nawet z zagranicy, przybywają, aby modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej i prosić za Jej wstawiennictwem o łaski. Podczas odpustu ta niewielka miejscowość staje się miejscem wzmożonego ruchu pielgrzymkowego. Lokalna infrastruktura jest przygotowywana na przyjęcie tysięcy wiernych, zorganizowane są dodatkowe miejsca noclegowe i punkty gastronomiczne. Strażacy, policja i służby porządkowe dbają o bezpieczeństwo uczestników. Odpust w Kodniu to wyjątkowe przeżycie duchowe, które na długo pozostaje w pamięci uczestników, wzmacniając ich wiarę i przynależność do wspólnoty Kościoła. Kodeńscy oblaci podkreślają, że ze strony władz państwowych nie ma żadnych przeciwwskazań, by uczestniczyć w wydarzeniach odpustowych 14 oraz 15 sierpnia, a także w innych przedsięwzięciach organizowanych w sanktuarium. Z radością czekają na pielgrzymów, którzy chcą przybyć do tego miejsca. Zapewniają, że otoczą ich odpowiednią opieką duchową i duszpasterską.
Trzy lata do jubileuszu
Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności jest od 1927 r. pod opieką misjonarzy oblatów. To wtedy na Podlasie powrócił z Jasnej Góry czczony tam przez kilka wieków wizerunek maryjny. Na co dzień obraz Matki Bożej znajduje się w parafialnym kościele pw. św. Anny. Za trzy lata oblaci będą więc świętowali sto la swojej obecności na Podlasiu. Podczas corocznego odpustu Wniebowzięcia NMP tłumy pielgrzymów procesyjnie przechodzą z nim z kościoła na kodeńską kalwarię. Co roku w połowie sierpnia do tego podlaskiego sanktuarium przybywa kilkadziesiąt tysięcy wiernych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |