Fot. pixabay

ŚDM w Polsce inspiracją dla I Światowych Dni Młodzieży Maronickiej

– Światowe Dni Młodzieży w Polsce były mostem, dzięki któremu mogliśmy się spotkać w gronie młodzieży maronickiej z całego świata – mówi w rozmowie z KAI ks. Toufic Bou-Hadir, libański duszpasterz młodzieży maronickiej. Jak dodaje, spotkanie w Polsce było jedną z inspiracji do zorganizowania I Światowych Dni Młodzieży Maronickiej, które w czerwcu br. odbędą się w Libanie.

Jak podkreśla ks. Bou-Hadir, maronici żyją w diasporze, a wydarzenia takie, jak Światowe Dni Młodzieży są dla nich okazją do spotkania i wspólnego wyznawania wiary.

– W Krakowie w tygodniu ŚDM zorganizowaliśmy wieczór maronicki. Pomimo wielu niedogodności, wzięło w nim udział ponad 1 tys. młodych maronitów z całego świata. Wówczas modliliśmy się także w intencji naszego spotkania. To Światowe Dni Młodzieży w Polsce były mostem, dzięki któremu mogliśmy się spotkać w gronie młodzieży maronickiej z całego świata – mówi duszpasterz.

Pomysł zorganizowania I Światowych Dni Młodzieży Maronickiej zrodził się podczas maronickiego forum młodzieży, zorganizowanego w Libanie w 2015 r. Jak podkreśla ks. Bou-Hadir, rozwój duszpasterstwa młodzieży w tym kraju był możliwy dzięki inspiracji św. Jana Pawła II, który, odwiedzając te tereny przypominał, że Liban jest nie tylko państwem, ale też przesłaniem dla świata.

„To dzięki św. Janowi Pawłowi II młodzi ze wszystkich naszych diecezji włączyli się w spotkania młodych (…) Spotkania młodych są powrotem do źródeł naszej tożsamości Kościoła maronickiego. Nasi młodzi powinni znać swoją historię i swoje korzenie, prowadzące do Ziemi Świętej, na Wschód, który jest kolebką chrześcijaństwa. Młodzi powinni być wierni tym korzeniom, pomimo prześladowań, bo to oni są nadzieją Kościoła, który przeciwstawia się wszelkim formom przemocy i terroryzmu” – mówi ks. Bou-Hadir.

Organizatorzy spodziewają się, że w I Światowych Dniach Młodzieży Maronickiej, które odbędą się w dn. 15-25 lipca w Libanie, weźmie udział ok. 3 tys. osób ze wszystkich maronickich diecezji na świecie. Pielgrzymi przyjadą m.in. z Brazylii, Argentyny, Meksyku, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Egiptu, Cypru, Syrii, Jordanii, Australii, a także krajów europejskich i afrykańskich.

Program spotkania będzie nawiązywał do struktury Światowych Dniach Młodzieży. Po czterech dniach, które pielgrzymi spędzą we wszystkich libańskich diecezjach, wszyscy spotkają się w siedzibie maronickiego patriarchatu w Bkerké, gdzie spotka się z nimi kard. Béchara Boutros Raï, maronicki patriarcha Antiochii. W programie spotkania znajdą się katechezy, festiwal młodych, aktywności turystyczne, a także pielgrzymka do Świętej Doliny Qadisza, gdzie odbędzie się nocne czuwanie i msza posłania, wieńcząca spotkanie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze