fot. PAP/Piotr Nowak

Sejm uczcił pamięć papieża Jana Pawła II

Sejm, w 20. rocznicę śmierci, uczcił minutą ciszy pamięć papieża Jana Pawła II. Jego pontyfikat był jednym z najdłuższych i najbardziej przełomowych w dziejach; przypomniał światu, że człowiek nie jest stworzony do nienawiści, lecz do miłości – podkreślił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-TD).

Na początku posiedzenia Sejmu, prowadzący obrady wicemarszałek Sejm Piotr Zgorzelski (PSL-TD) przypomniał, że 20 lat temu, czyli 2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II – „wielki papież, myśliciel i świadek wiary, który na zawsze wpisał się w historię Kościoła, Polski i świata”.

„Jego pontyfikat był jednym z najdłuższych i najbardziej przełomowych w dziejach, a jego duchowe i moralne przesłanie pozostaje żywe również dziś, w świecie pełnym niepewności i napięć. Karol Wojtyła jako papież odegrał kluczową rolę w przemianach, które doprowadziły do upadku systemu komunistycznego w Europie środkowo-wschodniej. Jego słowa wypowiedziane w Warszawie w 1979 roku +niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi+ były nie tylko wezwaniem do odnowy duchowej, ale również impulsem do przemian społecznych i politycznych” – podkreślił Zgorzelski.

Wicemarszałkowie Sejmu Piotr Zgorzelski i Dorota Niedziela, fot. PAP/Piotr Nowak

Dodał, że Jan Paweł II uczył, że wolność bez wartości prowadzi do zagubienia, a polityka powinna być rozumiana jak roztropna troska o dobro wspólne. „Jako głowa Kościoła katolickiego Jan Paweł II był papieżem dialogu z innymi religiami, z niewierzącymi, z kulturami i narodami. Odbywane liczne pielgrzymki, również te do ojczyzny były manifestacją jego bliskości z ludźmi, a także głosem moralnego autorytetu na arenie międzynarodowej” – podkreślił Zgorzelski.

Mówił, że 20 lat temu, o godzinie 21.37, kiedy odszedł największy z rodu Polaków, świat zatrzymał się na chwilę, miliony ludzi modliły się razem niezależnie od języka, pochodzenia i wyznania.

„Dla Polski pozostaje ojcem duchowym, orędownikiem wolności, ambasadorem nadziei i jedności. Dziś po dwóch dekadach od jego śmierci wspominamy nie tylko wielkiego papieża, ale i wielkiego Polaka, który przypomniał światu, że człowiek nie jest stworzony do nienawiści, lecz do miłości. Cześć jego pamięci” – powiedział Zgorzelski.

Na czas przemówienia Zgorzelskiego posłowie wstali z miejsc, następnie odmówili krótką modlitwę.

fot. PAP/Piotr Nowak

20 lat temu – 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia zmarł w Watykanie Jan Paweł II. Miał 84 lata. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Beatyfikacji papieża dokonał 1 maja 2011 r. Benedykt XVI, a kanonizacji – 27 kwietnia 2014 r. Franciszek.

Na wieść o śmierci Jana Pawła II w całej Polsce tysiące ludzi wyszło na ulice. Wierni zaczęli spontanicznie gromadzić się w kościołach na wspólnych modlitwach, mszach św. i czuwaniach. W miejscach kojarzonych z Janem Pawłem II, takich jak „papieskie okno” przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie czy kościół akademicki św. Anny w Warszawie a także przed pomnikami Jana Pawła II ludzie zaczęli stawiać znicze, kładli kwiaty, a kibice wieszali szaliki.

fot. PAP/Piotr Nowak

Wiele osób wystawiło w oknach zapalone świecie, w kościołach rozdzwoniły się dzwony. Nad Krakowem zabrzmiał Dzwon Zygmunta, który rozkołysali dzwonnicy z katedry na Wawelu. Wzdłuż i wszerz kraju wywieszono przepasane kirem flagi papieskie, państwowe i miejskie.

Opuszczono flagi – narodową oraz NATO i UE – przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Władze państwowe ogłosiły żałobę narodową do dnia pogrzebu. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze