Sejm upamiętni ks. Franciszka Blachnickiego w 100. rocznicę jego urodzin
Sejm RP upamiętni w okolicznościowej uchwale ks. Franciszka Blachnickiego w 100. rocznicę jego urodzin. Przypadnie ona w środę 24 marca. W projekcie uchwały grupa posłów wskazuje na „zasługi dla narodu polskiego, wkład w krzewienie cnót moralnych i opór przeciwko komunizmowi” sługi Bożego, „oddaje hołd temu wielkiemu człowiekowi oraz składa cześć Jego pamięci”.
Sejm będzie debatować nad uchwałą najprawdopodobniej na dokończonym 27. posiedzeniu, w dniu 30 marca. Przedstawicielem grupy wnioskodawców projektu uchwały jest poseł Tomasz Rzymkowski (KP PiS).
Nawrócenie w celi śmierci
W uchwale przypomniano bogaty życiorys ks. Franciszka Blachnickiego. Był harcerzem, więźniem niemieckich koncentracyjnych, organizatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Ruchu Światło Życie i Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, autorem około stu publikacji, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku. Natomiast we wrześniu 1939 r. jak o ochotnik walczył z niemiecką agresją. Później uczestniczył w konspiracji, za co trafił do więzienia i obozów koncentracyjnych. A następnie w 1942 r. za działalność konspiracyjną przeciwko III Rzeszy został skazany na karę śmierci, którą później zamieniono na dziesięć lat więzienia. Oczekując w celi śmierci na wykonanie wyroku, doznał nawrócenia.
>>>Bp Wodarczyk: ks. Blachnicki w czasach PRL-u sprowadził do kraju milion egzemplarzy Biblii
Twórca Oazy
Po wojnie wstąpił do seminarium duchownego w Katowicach, a w 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od tego momentu ks. Franciszek Blachnicki był intensywnie inwigilowany przez organy bezpieczeństwa PRL. Od 1957 r. prowadził Krucjatę Wstrzemięźliwości – formę przeciwalkoholowej odnowy moralnej, opartą na duchowości św. Ojca Kolbe. Po trzech latach władze komunistyczne zlikwidowały Krucjatę, a ksiądz został aresztowany na kilka miesięcy.
Kolejnym dziełem duszpasterskim ks. Blachnickiego było tworzenie od 1963 r. ruchu oazowego. Później nazwano go Ruchem Światło-Życie. Po pierwsze celem Ruchu było wychowanie dojrzałych chrześcijan każdego wieku i stanu. Po drugie zrealizowanie wizji wspólnotowej Kościoła. Dynamiczny rozwój ruchu oazowego spowodował, że cała działalność ks. Blachnickiego stała się przedmiotem operacyjnego rozpracowania przez specjalną grupę „D” departamentu IV MSW.
Na emigracji
Następnie, w grudniu 1981 ks. Blachnicki wyjechał do Rzymu, gdzie zastał go stan wojenny. W kolejnym roku osiadł w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu w RFN i powołał Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Światło Życie. Tam założył stowarzyszenie Chrześcijańska Służba Wyzwolenia Narodów, którego celem było wyzwolenie Europy Środkowo Wschodniej spod panowania komunizmu. Także organizowało ono konferencje, Marsze Wyzwolenia Narodów i prowadziło działalność wydawniczą. Służba Bezpieczeństwa, uznając prace księdza za zagrożenie, wysłała swoich agentów, aby opanować stowarzyszenie i wygasić jego działalność.
Ks. Franciszek Blachnicki zmarł nagle 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Pochowany jest w Krościenku nad Dunajcem. „Do dzisiaj Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo, ponieważ istnieje podejrzenie, iż agentura komunistyczna przyczyniła się do jego śmierci” – przypomniano w projekcie sejmowej uchwały.
W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego. W efekcie którego, w październiku 2015 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót.
>>>Poznać prawdę o śmierci ks. Blachnickiego
Uchwała w setną rocznicę
„W setną rocznicę urodzin księdza Franciszka Blachnickiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając Jego zasługi dla narodu polskiego, wkład w krzewienie cnót moralnych i opór przeciwko komunizmowi, oddaje hołd temu wielkiemu człowiekowi oraz składa cześć Jego pamięci” – brzmi projekt uchwały.
Wcześniej, w 2017 r., w 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, parlamentarzyści w osobnych uchwałach Sejmu RP i Senatu RP złożyli hołd „wielkiemu patriocie, żołnierzowi, duchownemu i działaczowi społecznemu”. Tym samym docenili „jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń”. Uchwały były inicjatywą grupy posłów należących m.in. do parlamentarnego zespołu członków i sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Ponieważ w środę 24 marca minie setna rocznica urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, to abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył o godz. 18.00 mszy św. w bazylice pw. św. Antoniego w Rybniku, rodzinnym mieście sługi Bożego. Wraz z zaproszonymi delegacjami metropolita katowicki będzie dziękował za dar życia i powołania ks. Blachnickiego i prosił o jego rychłą beatyfikację. Liturgia będzie transmitowana przez telewizję TVT oraz na kanale YouTube Bazyliki św. Antoniego.
Natomiast w czwartek 25 marca w kościele akademickim w Katowicach (krypta katedry Chrystusa Króla), wykładowcy, studenci i absolwenci Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszają do wspólnego dziękczynienia Bogu za dar życia i posługi Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, duszpasterza młodzieży i rodzin, profesora, wykładowcy. W związku z rocznicą przypominają, że wiele owoców jego pracy zrodziło się w tym miejscu, w którym stoi dziś gmach Wydziału Teologicznego. Symbolicznie upamiętnia to zarys fundamentów tamtych zabudowań zrealizowany w patio Wydziału.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |