Sellin: wzajemne przenikanie kultur jest niezaprzeczalnym bogactwem Polski
Przez wschodnie tereny Polski przebiega granica chrześcijańskiego wschodu i zachodu, to sąsiedztwo i wzajemne przenikanie kultur jest niezaprzeczalnym bogactwem Rzeczpospolitej – powiedział w poniedziałek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
„Przez wschodnie tereny Polski w dzisiejszych granicach przebiega granica łącząca świat chrześcijańskiego wschodu – prawosławia i chrześcijańskiego zachodu – Kościoła rzymskokatolickiego oraz kościołów ewangelickich i protestanckich” – powiedział wiceminister Jarosław Sellin w Lublinie podczas poniedziałkowej konferencji podsumowującej projekt „Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe – konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu” .
>>> Krajowy duszpasterz powołań: wiara uległa daleko idącej „prywatyzacji” [KOMENTARZ]
Niezaprzeczalne bogactwo Polski
Zdaniem wiceministra, „sąsiedztwo i wzajemne przenikanie kultur jest niezaprzeczalnym bogactwem Rzeczpospolitej i czynnikiem, który znacząco wpłynął na kształt naszej historii”. Sellin wyjaśnił, że zawarty w nazwie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego termin „dziedzictwo narodowe” pojmuje, jako „dziedzictwo wszystkich narodów, wyznań, religii, które w Rzeczpospolitej funkcjonowały przez wieki i funkcjonują nadal”. Według wiceministra, materialnym wyrazem kultury wschodniosłowiańskiej na ziemiach polskich są „bezcenne, malownicze zabytki architektury cerkiewnej”, które pozostają „żywym świadectwem wielowiekowej tradycji”.
„Spuścizna kulturowa stanowi dziedzictwo wspólne i jako taka podlega solidarnej odpowiedzialności za zachowanie w należytym stanie wobec przyszłych pokoleń” – powiedział Sellin.
Wiceminister podkreślił, że zabytkowe cerkwie poddane konserwacji w ramach projektu posiadają „ogromną wartość historyczną” i są „perełkami architektury wschodniosłowiańskiej”.
„Zabytki poddane rewaloryzacji i konserwacji zostaną połączone szlakiem turystyki kulturowej pt. Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji, który połączy historię i dziedzictwo z technikami przekazywania i rozpowszechniania informacji charakterystycznymi dla XXI wieku” – poinformował Sellin.
Następnie wskazał, że na szlaku znajdą się miejsce ważne dla wyznawców prawosławia w Polsce i atrakcyjne turystycznie (m.in. Święta Góra Grabarka, monastery św. Onufrego w Jabłecznej i Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu oraz wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO cerkiew w Turzańsku). „Stawia to projektowany szlak turystyczny wśród bardziej interesujących produktów turystycznych Polski” – dodał wiceminister. „Są to piękne świątynie świadczące o wielokulturowości Rzeczpospolitej Polskiej” – powiedział Ordynariusz Diecezji Przemysko-Gorlickiej abp Paisjusz. Zaznaczył, że Kościół prawosławny na ziemiach wschodniej Polski doświadczał różnych losów, przez co części zabytków sakralnych groziło zniszczenie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |