fot. Autor Nieznany – Photo reproduction sold as a keepsake before 1990., commons.wikimedia.org

Senat przyjął uchwałę w 40. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Był duchowym przewodnikiem dla milionów Polaków w najtrudniejszych latach stanu wojennego; niestrudzonym obrońcą godności człowieka, prawdy i sprawiedliwości – napisano w uchwale Senatu przyjętej w środę. 19 października 2024 r. przypada 40. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności.

W uchwale, przyjętej przez aklamację, wskazano, że życie i działalność ks. Jerzego Popiełuszki „stały się symbolem odwagi, niezłomności oraz walki o prawdę i wolność”.

Według autorów uchwały ks. Popiełuszko był „duchowym przewodnikiem dla milionów Polaków w najtrudniejszych latach stanu wojennego” oraz „niestrudzonym obrońcą godności człowieka, prawdy i sprawiedliwości”. „Władza komunistyczna uznała go za swojego wroga” – napisano.

Posiedzenie Senatu, fot. PAP/Marcin Obara

Niezłomne przekonania

Autorzy uchwały przypomnieli, że kazania głoszone przez ks. Popiełuszkę, podczas odprawianych regularnie w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki mszy św. za ojczyznę, były „odważnym głosem sprzeciwu wobec kłamstwa i przemocy systemu komunistycznego”. Dodali, że duchowny, nieustannie wspierając potrzebujących, narażał się władzom, które wielokrotnie podejmowały próby jego dyskredytacji, zastraszania i szkalowania.

„Za swoje niezłomne przekonania ks. Jerzy Popiełuszko zapłacił najwyższą cenę. 19 października 1984 r. został porwany, był torturowany i został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Stał się męczennikiem za wiarę i wolność. Jego męczeńska śmierć wstrząsnęła Polską i światem, a pamięć o Jego odwadze oraz poświęceniu pozostała w sercach Polaków do dziś” – czytamy w treści uchwały.

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, fot. PAP/Marcin Obara

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć jego pamięci i postawie, która stanowi nieprzemijający wzór wierności zasadom moralnym, umiłowania ojczyzny oraz troski o drugiego człowieka. To przesłanie jest na wskroś współczesne i potrzebne w dzisiejszych czasach” – dodano.

Historia księdza Popiełuszki

Jerzy (Alfons) Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Był także duszpasterzem krajowym ludzi pracy i służby zdrowia.

Od kwietnia 1982 r. regularnie celebrował w ostatnie niedziele miesiąca msze św. za ojczyznę, gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko Solidarności. Liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności. Wygłaszane w czasie eucharystii homilie były kolportowane na terenie całej Polski. Trafiały one m.in. do więzień, gdzie czytali je internowani przywódcy zdelegalizowanej Solidarności.

Księdza Popiełuszkę, wracającego 19 października 1984 r. z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. dla ludzi pracy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, zatrzymali w pobliżu wioski Górsk trzej funkcjonariusze IV Departamentu MSW zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego. Prawdopodobnie zginął tego samego dnia, zanim esbecy wrzucili go do Wisły w pobliżu tamy we Włocławku. Pojawiały się też inne wersje jego śmierci, których nigdy nie potwierdzono. Na podstawie sekcji zwłok stwierdzono, że został brutalnie pobity i związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur zaciskał mu się wokół szyi.

Pogrzeb bł. ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. i zgromadził około miliona osób. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył duchownego do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze