PAP/Maciej Kulczyński

SG WP: 5,5 tys. żołnierzy pomaga w walce z powodzią

5,5 tys. żołnierzy pomaga w walce z powodzią – poinformowała we wtorek rzeczniczka Sztabu Generalnego płk Joanna Klejszmit. Siły Zbrojne RP wydzieliły do użycia 19 śmigłowców; we Wrocławiu powstaje Inżynieryjne Centrum Wsparcia, które pomoże w odbudowie infrastruktury – zaznaczyła.

W działania pomocowe zaangażowanych jest 5,5 tys. żołnierzy. Wydzielone pododdziały Wojska Polskiego, w tym żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych, wraz ze sprzętem, kontynuują swoją aktywność w akcjach przeciwpowodziowych w południowo-zachodniej Polsce – przekazała Klejszmit.

W komunikacie poinformowała też, że Wojska Inżynieryjne DG RSZ utworzyły osiem zespołów do wsparcia wojskowych zgrupowań zadaniowych, organizowanych przez WOT. Każdy wyposażony jest w Pływające Transportery Samobieżne PTS, łodzie saperskie oraz inny sprzęt do wsparcia działań (pompy, piły, agregaty prądotwórcze).

PAP/Michał Meissner

Siły Zbrojne RP przydzieliły do użycia 19 śmigłowców, w tym 3 w odwodzie w Dęblinie oraz dodatkowo 4 w systemie poszukiwawczo–ratowniczym SAR; ponadto 2 śmigłowce Mi-17 z Czech, stacjonujące w Polsce przebazowano do Wrocławia, trzeci pozostaje w odwodzie w bazie w Powidzu.

PŁk Klejszmit zaznaczyła, że w Wojskach Obrony Terytorialnej zorganizowano 4 zgrupowania zadaniowe w oparciu o 11. Małopolską, 12. Wielkopolską, 13. Śląską i 16 Dolnośląską Brygady OT, w każdej do ok. 500 żołnierzy. Razem w (6-godzinnej gotowości) do użycia pozostaje ok. 2 tys. żołnierzy WOT. Ponadto podniesiono alert gotowości WOT (gotowość 12-godzinna) dla jednostek województwa podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego.

Do dyspozycji Dowódcy WOT do działań w Kłodzku przekazano ok. 150 żołnierzy z 22. Batalionu Piechoty Górskiej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Do działań w tym mieście wydzielono ok. 80 żołnierzy Wojsk Specjalnych, z łodziami pontonowymi. Do wsparcia działań wojewody opolskiego skierowano 300 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej i 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Skierowano również żołnierzy do wsparcia działań m.in. w rejonie m. Wleń w powiecie lwóweckim, w Bolesławcu i w Kątach Wrocławskich. Wydzielono także ponad 100 żołnierzy z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych – poinformowała Klejszmit.

PAP/Sławek Pabian

Do wzmacniania wałów we Wrocławiu skierowano ok. 1000 żołnierzy oraz dodatkowo 250 podchorążych z miejscowej Akademii Wojsk Lądowych. Działania logistyczne wspiera ok. 200 żołnierzy Inspektoratu Wsparcia SZ. Do wzmocnienia działań prewencyjnych policji zaangażowano ok. 230 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Będą zabezpieczać i chronić dobytek osób, które z powodu powodzi musiały opuścić swoje domy i firmy.

We Wrocławiu powstaje Inżynieryjne Centrum Wsparcia, które będzie koordynować działania wojska, wspierające odbudowę infrastruktury po powodzi. Według rzeczniczki główne działania wojska w ciągu ostatniej doby to: umacnianie wałów zbiornika w Raciborzu Dolnym, Nysie, Skałce, Oławie, Legnicy, wspieranie działań ewakuacyjnych, m.in. z Lądka Zdroju, z rejonu Nysy, Prudnika, Brzegu, Paczkowa oraz Lewina Brzeskiego. Jak poinformowała, Siły Zbrojne wspierały PSP w ewakuacji ok. 150 osób, w tym 4 z użyciem śmigłowców (łącznie od początku operacji ok. 3350 osób ewakuowanych przy wsparciu wojska).

Na wniosek Centrum Zarządzania Kryzysowego województwa dolnośląskiego Siły Zbrojne RP wydzieliły 35 cystern do dystrybucji wody, które będą rozdzielane we wskazanych rejonach. Wojskowe Oddziały Gospodarcze przygotowują racje żywnościowe oraz wodę pitną do bezpłatnego przekazywania potrzebującym. Całością sił używanych w operacji kryzysowej dowodzi Dowódca WOT – informuje rzeczniczka SG WP.

PAP/Maciej Kulczyński

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze