Fot. cathopic

Sigonella: Boże Ciało w polskim kontyngencie wojskowym we Włoszech

30 maja w kościele pw. Matki Bożej Loretańskiej we włoskiej bazie NAS II w Sigonelli (Sycylia, Włochy) zgromadzili się żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego IRINI, by uczcić uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Uroczysta Eucharystia sprawowana była przez ks. kpt. Tomasza Wojciechowskiego, kapelana PKW. W kazaniu ks. Wojciechowski zachęcał, by walczyć o swoją wiarę, by była stawała się coraz piękniejsza. Apelował, aby pielęgnować w sobie chęć bliskości Boga w swoim życiu, mówił również, by w sposób bardzo świadomy przeżywać każdą Mszę św. Kapelan zachęcał też, aby nieść wiarę w Jezusa innym ludziom, a zwłaszcza poszukującym Boga i niewierzącym. Po mszy św. odbyła się tradycyjna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Asystę liturgiczną zapewnili żołnierze PKW. Żołnierze we wczesnych godzinach porannych wraz z kapelanem przygotowali ołtarze. – Na moich żołnierzy zawsze mogę liczyć, nie zawiedli i tym razem, za co jestem im ogromnie wdzięcznypodkreśla ks. Tomasz Wojciechowski. Na zakończenie procesji eucharystycznej kapelan podziękował wszystkim za udział we Eucharystii, procesji i pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

>>> Procesja Bożego Ciała. Dlaczego idę za Eucharystią? [+GALERIA]

Operacja IRINI

Głównym zadaniem operacji IRINI (w jęz. greckim – „pokój”) jest egzekwowanie embarga na broń nałożonego przez ONZ, z wykorzystaniem zasobów powietrznych, satelitarnych i morskich. W szczególności, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, w ramach operacji możliwe jest prowadzenie na pełnym morzu u wybrzeży Libii inspekcji statków, w przypadku gdy zaistnieją uzasadnione powody, aby podejrzewać, że przewożą one broń lub materiały powiązane do Libii lub z Libii.

Inne zadania operacji EUNAVFOR MED IRINI to monitorowanie i gromadzenie informacji na temat nielegalnego wywozu z Libii ropy naftowej, ropy surowej i rafinowanych produktów naftowych, przyczynianie się do tworzenia zdolności i szkolenia libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu oraz walka z działalnością sieci przemytników ludzi i handlu ludźmi poprzez gromadzenie informacji i patrolowanie z powietrza.

Zgodnie z Postanowieniem Prezydenta RP Polski Kontyngent Wojskowy Irini liczy do 80 żołnierzy i pracowników, wyposażonych w samolot patrolowo-rozpoznawczy M-28B 1R BRYZA. Ogólny zakres zadań PKW, użytego w celu udziału w misji pokojowej, obejmuje zadania rozpoznania lotniczego oraz doradztwa i szkolenia wybranych sił sprzymierzonych. Obecnie IX zmianą PKW IRINI dowodzi kmdr. por. Waldemar Milczarek.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze