fot. YouTube/ Wydawnictwo WAM

S. Małgorzata Chmielewska laureatką Wielkopolskiej Nagrody im. Kapuścińskiego

Siostra Małgorzata Chmielewska została laureatką Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej „za czynienie dobra”. Z uwagi na pandemię, statuetka w kształcie skrzydeł anioła zostanie przekazana laureatce w późniejszym terminie.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka od 2007 roku. Wyróżnienie dedykowane jest osobom, a także instytucjom życia publicznego z kraju i z zagranicy, podejmującym działania dla dobra społeczeństwa, wykraczające poza zwyczajowe standardy. Kandydaturę s. Małgorzaty Chmielewskiej do Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego zarekomendowała Kapituła, w skład której wchodzą Wojciech Nentwig, prof. Anna Wolff-Powęska, prof. Waldemar Łazuga oraz Anna Plenzler. Kandydatura ta została również zaakceptowana przez Alicję Kapuścińską, wdowę po pisarzu – patronie nagrody.

>>> S. Małgorzata Chmielewska: świat ma dziury, które codziennie trzeba cerować od nowa

Wręczenie medali św. Brata Alberta za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych odebrała m.in. s. Małgorzata Chmielewska, fot. arch. PAP/Stanisław Rozpędzik

W uzasadnieniu wyboru laureatki AD 2020 członkowie Kapituły Nagrody napisali: „Twórczość Ryszarda Kapuścińskiego i działalność siostry Małgorzaty łączy człowiek. Jest on najważniejszy dla pisarza – człowiek, którego należy wysłuchać i zrozumieć. W działalności siostry Małgorzaty Chmielewskiej też najważniejszy jest człowiek – bezdomny, skrzywdzony, chory, ubogi; człowiek, któremu trzeba pomóc”. We wtorek list gratulacyjny do pochodzącej z Poznania Siostry Małgorzaty Chmielewskiej przesłał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Szanuję ogromną odwagę w czynieniu dobra, która nie pozwala cofnąć się nawet przed najtrudniejszymi wyzwaniami, determinację i wytrwałość w realizacji zamierzeń, bezkompromisowość i szczerość wyrażające się w głoszonych poglądach oraz umiejętność dokonywania wyborów i przyjmowania ich wraz ze wszystkimi konsekwencjami. Dziękuję za dostrzeganie i docieranie do ludzi w potrzebie i zapewnianie im jak najlepszej pomocy, która umożliwia w dalszej perspektywie powrót do społeczeństwa. Doceniam też troskliwą opiekę dającą poczucie bezpieczeństwa tym, którzy tej samodzielności, z uwagi na zbyt wielkie ograniczenia, nie będą mogli nigdy osiągnąć. (marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak w liście gratulacyjnym)

S. Małgorzata Chmielewska urodziła się 20 marca 1951 r. w Poznaniu. Studiowała w Warszawie, a potem pracowała z niewidomymi dziećmi w Laskach i pomagała kobietom z więzienia przy ul. Rakowieckiej. W 1990 roku wstąpiła do Wspólnoty Chleb Życia, a w 1998 r. złożyła śluby wieczyste we Francji. Obecnie jest przełożoną polskiej Wspólnoty Chleb Życia. Z jej inicjatywy w 2002 r., powstała Fundacja „Domy Wspólnoty Chleb Życia”. W domach znajdują schronienie i opiekę ludzie bezdomni: starzy, chorzy, kobiety, matki z dziećmi i młodzież. W nich uczą się na nowo funkcjonowania w społeczeństwie. Za swoją działalność była wielokrotnie odznaczona, m.in. Medalem św. Jerzego, Orderem Ecce Homo, czy honorową odznaką Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.

dłoń pomoc

Fot. cathopic


Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka od 2007 roku. Pierwszą laureatką była doktor Wanda Błeńska. W kolejnych latach nagrodą uhonorowano m.in. b. szefową Instytutu Zachodniego w Poznaniu prof. Annę Wolff-Powęską, w 2009 – publicystę Stefana Bratkowskiego, następnie małżeństwo biznesmenów Solange i Krzysztofa Olszewskich, oraz socjologa prof. Andrzeja Kwileckiego. W 2012 roku nagrodę otrzymał genetyk prof. Maciej Kurpisz, a rok później ordynator Hospicjum Palium w Poznaniu prof. Jacek Łuczak. Laureatkami za 2013 rok zostały Patrycja Malik, Katarzyna Białous i Agnieszka Labijak – założycielki Fundacji Dzieci Madagaskaru Ankizy Gazy, która powstała, aby nieść pomoc mieszkańcom wyspy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze