Fot. Andrzej Banaś

Siostra Teresa Pawlak: ubóstwo niekoniecznie ma twarz bezdomnego [WIDEO]

Ubóstwo niekoniecznie ma twarz bezdomnego; człowiek ubogi to ktoś, kto jest cierpiący, samotny, jakoś naznaczony bólem – mówi albertynka Teresa Pawlak, rzeczniczka prasowa obchodów Światowego Dnia Ubogich, które wczoraj rozpoczęły się w Krakowie.

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka, w tym roku przypada 19 listopada. W archidiecezji krakowskiej święto ubogich odbywać się będzie między 12 a 19 listopada. „Taka inicjatywa jak Światowy Dzień Ubogich jest potrzebna. To nie będzie jednorazowy event” – mówiła s. Teresa Pawlak, zapowiadając, że niezależnie od powodzenia 1. Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji krakowskiej akcja będzie powtórzona za rok. Albertynka wyjaśniła, że nie chodzi o to, aby robić wielkie święto z ubóstwa, biedy, ale o to, aby uwrażliwić serce człowieka na drugiego, potrzebującego.

„Ubóstwo niekoniecznie ma twarz bezdomnego. Człowiek ubogi to ktoś, kto jest cierpiący, samotny, jakoś naznaczony bólem” – wyliczała rzeczniczka prasowa 1. Światowego Dnia Ubogich. W programie Dnia znajdą się spotkania wolontariuszy, duchownych i specjalistów z różnych dziedzin, np. prawników, medyków, fryzjerów, z osobami potrzebującymi pomocy. Program edukacyjny wypełnią różnorodne warsztaty. Nie zabraknie spotkań z przedstawicielami świata kultury. Tzw. Namiot Spotkań stał będzie na krakowskim Małym Rynku od wtorku, 14 listopada. Organizatorami spotkań będą instytucje oraz organizacje zajmujące się pomocą potrzebującym.

12 listopada, w niedzielę przy kościołach archidiecezji krakowskiej zbierane był datki do puszek. O to wsparcie zaapelował do wiernych metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w liście, który w ostatnią niedzielę był odczytywany w kościołach archidiecezji. W ramach obchodów przewidziano też m.in. akcję „Zaproś sąsiada na obiad”, w której chodzi o zacieśnienie sąsiedzkich stosunków i przygotowanie m.in. do wspólnych wigilijnych spotkań lub późniejszych wakacji. 12 listopada w kościołach o swoich doświadczeniach opowiadał osoby angażujące się w akcje charytatywne. O pomocy ubogim usłyszeli również uczniowie szkół podczas specjalnych katechez i warsztatów.

Fot. Andrzej Banaś

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze