Fot. screenshot/ninateka.pl

„Siostry”. Krótki film o benedyktynkach, który urzeka

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Co siostra tutaj ułożyła za słowo?” – pyta jedna z sióstr podczas gry w scrabble. „Wieczność” – odpowiada druga. Taki właśnie jest dokument Michała Hytrosia, który otrzymał już nagrodę na Festiwalu Dwa Brzegi, Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, a także na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Fot. screenshot/ninateka.pl

Najstarszy klasztor klauzurowy w Polsce w Staniątkach. Za 800-letnim murem, w podkrakowskiej miejscowości toczy się życie 12 sióstr benedyktynek. Ten krótki, bo ok. 15-minutowy dokument opowiada o dwóch z nich – o s. Anuncjacie i s. Benedykcie. Ta krótka forma filmowa urzeka, zachwyca, a jej treść pozostaje z nami na dłużej. 

W klasztorze dzieje się zwykłe i niezwykłe życie. Jego mieszkanki to pogodne kobiety, które wciąż żyją według wymyślonej ponad 10 wieków temu reguły ora et labora. Siostry Anuncjata i Benedykta żyją w Staniątkach już 40 lat, jednak są młode duchem, nie stronią od żartów, są ze sobą szczere. Ich rozmowy, czasami żartobliwe, czasami wzruszające, wprowadzają nas w niezwykły świat życia modlitewnego sióstr benedyktynek. Ten film po prostu trzeba obejrzeć.  

Fot. screenshot/ninateka.pl

Film obejrzeć można za darmo, na platformie Ninateka

Zobacz także
Wasze komentarze