Skąd wzięły się Bożonarodzeniowe tradycje? Najważniejsze informacje
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, na który wielu z nas czeka z utęsknieniem. Tradycje świąteczne wywodzą się zarówno z chrześcijaństwa, jak i zwyczajów ludowych z różnych kultur. Warto dowiedzieć się więcej o Bożonarodzeniowych tradycjach.
Czym jest adwent?
Adwent to okres czasu, który poprzedza Boże Narodzenie. Jest on ściśle związany z chrześcijańską tradycją i symbolizuje oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego terminu adventus, oznaczającego „przyjście” lub „nadejście”. Adwent obejmuje cztery następujące po sobie niedziele. Jest to okres, który uczy wyciszenia, oczekiwania i nadziei, co jest zgodne z pierwotnym zamysłem chrześcijańskim.
W miarę rozwoju tradycji adwentowych pojawiły się zwyczaje, które do dziś mają charakter symboliczny. Jedną z nich jest wieniec adwentowy z czterema świecami, które symbolizują cztery niedziele adwentu. Zapalanie świec kolejno w każdą niedzielę adwentu oznacza zbliżanie się do Bożego Narodzenia. Popularny jest także kalendarz adwentowy, służący do odliczania pierwszych 24 dni grudnia. W 24 okienkach zazwyczaj znajdują się małe słodycze lub drobne upominki.
Wieczerza wigilijna
Wigilijna wieczerza jest jedną z najbardziej symbolicznych tradycji Bożonarodzeniowych w Polsce, a także innych krajach Europy Środkowej. Wigilia Bożego Narodzenia stała się dniem postnym, w którym wierni mieli przygotować się duchowo na narodziny Jezusa. Wieczorny posiłek miał mieć charakter skromny, ale jednocześnie uroczysty. W wigilię w chrześcijańskich domach nie może też zabraknąć opłatka. Dzielenie się opłatkiem to symbol pojednania i wzajemnej życzliwości, mający swoje korzenie w Eucharystii.
Symbolem wieczerzy wigilijnej jest także dwanaście potraw. Zgodnie z chrześcijańskim zwyczajem nawiązują one do liczby apostołów, którzy zasiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy. Tradycyjne potrawy wigilijne, takie jak barszcz, ryby, grzyby czy zboża były dawniej uważane za pokarmy zapewniające zdrowie i dostatek w nadchodzącym roku. Do dziś mają one też głęboko zakorzenioną symbolikę chrześcijańską.
Skąd się wzięły kolędy?
Kolędy mają długą historię, sięgającą zarówno pogańskich tradycji, jak i wczesnych praktyk chrześcijańskich. W IV wieku, kiedy chrześcijaństwo zaczęło się rozwijać, pojawiły się pierwsze pieśni chwalebne, związane z narodzinami Jezusa. Wraz z organizacją liturgii w Kościele, kolędy stały się częścią obrzędów Bożonarodzeniowych. W XII wieku zaczęły pojawiać się kolędy w językach narodowych, dzięki czemu były śpiewane nie tylko w kościołach, ale także w domach podczas uroczystości.
Do popularyzacji kolęd przyczynili się także kolędnicy, czyli wędrowni muzycy i aktorzy, którzy wprowadzili je do obrzędów ludowych. Kolędnicy często odwiedzali domy, przynosząc radość i życzenia. Zwyczaj wspólnego kolędowania praktykowany jest do dzisiaj – kolędnicy przebierają się w najróżniejsze stroje i odwiedzają domy, śpiewając kolędy i składając życzenia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |