Skansen w Sierpcu: wigilia sprzed stu lat
Poza tym we wnętrzach chałup istotny element stanowią zatem składniki niezbędne do wypieku świątecznych ciast: suszone śliwki, orzechy, czy jabłka. W izbach znajdują się też drzewka choinkowe, udekorowane ozdobami ze słomy i bibuły, orzechami, jabłkami, czy też wypiekanymi własnoręcznie piernikami.
W skansenowskich izbach można także się przekonać, że zanim do Polski dotarły choinki – w kątach izb umieszczano snopy niewymłóconego zboża, udekorowane światami, czyli ozdobami wykonanymi z opłatka o różnorodnych kształtach. Stanowi to upamiętnianie rolniczego pochodzenia świąt Bożego Narodzenia.
Ponadto w jednej z izb znajdują się grupy kolędnicze, które według tradycji odwiedzały gospodarzy sąsiednich domostw. Warto wymienić na przykład grupę z gwiazdą, chłopców z szopką, Trzech Króli oraz Herodów.
– Zapraszamy do wkroczenia w świat Świąt Bożego Narodzenia odległego o ponad sto lat, gdzie pachnie świeżo upieczony piernik, a zimowe wieczory spędza się na kręceniu powróseł. W czasach, gdy potrawy na stole wigilijnym są tak wymyślne, że bardziej przypominają egzotyczne niż rodzime, a choinka jest bardziej przebrana niż ubrana, wystawa prezentująca tradycyjne rytuały świąteczne zyskuje wymiar szczególny – uważają organizatorzy wystawy.
Wystawa pozwala przenieść się do czasów bezpowrotnie minionych, aczkolwiek niezapomnianych, zatrzymać się przy wspomnieniach babć i dziadków oraz dostrzec w świętach, to co najważniejsze – ich wspólne, rodzinne przeżywanie ku czci Dzieciątka Jezus.
Ekspozycja „Boże Narodzenie na Mazowszu” będzie prezentowana w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu do końca lutego 2019 r.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |