fot. Freepik/nomadsoul1

Skarbonka Diakonijna 2023 – coroczna akcja charytatywna Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

W pierwszą niedzielę pasyjną (Wielkiego Postu), obchodzoną również jako Święto Diakonii, rozpoczyna się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP kolejna edycja ekumenicznej akcji charytatywnej Skarbonka Diakonijna. Ewangelicy zachęcają w niej wszystkich do ograniczenia niektórych przyjemności i zbierania przeznaczonych na nie funduszy do specjalnych skarbonek, które zostaną przekazane Diakonii na projekty pomocowe na rzecz osób potrzebujących.

Akcja Skarbonka Diakonijna trwa od początku czasu pasyjnego (Wielkiego Postu) do Wielkanocy. Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonia Polska) prowadzi ją już 28. raz. Od 2006 r. akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona razem z Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Hasło akcji brzmi „Czas miłosierdzia”. Organizatorzy tłumaczą, że zarówno jej idea, jak i hasło mają swoje znaczenie w sytuacji, w której znalazł się w ostatnich latach cały świat. Pandemia COVID-19 przyniosła globalne zagrożenie dla życia i zdrowia miliardów ludzi. Wojna, która toczy się w Ukrainie w wyniku agresji rosyjskiego reżimu, codziennie zabiera życie wielu osobom, stanowi ciągłe zagrożenie dla bezpieczeństwa, niszczy domostwa i infrastrukturę, zmusza ludzi do uchodźstwa. Problemy gospodarcze, które dręczą świat, przyczyniają się do ubożenia społeczeństw. Katastrofy naturalne sprawiają, że ludzie tracą życie i swoje domy.

>>>Kielecka Caritas od roku niesie pomoc uchodźcom

Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Właśnie w tak trudnych okolicznościach szczególnie ważna jest społeczna solidarność. – W akcji Skarbonka Diakonijna chcemy zwrócić uwagę na osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej oraz wskazać, że każdy z nas może ofiarować swój dar serca drugiemu człowiekowi, przynosząc nadzieję na lepsze jutro. Czas pasyjny to wyjątkowy okres w roku – czas zadumy, wyciszenia. Zachęcamy, by był to też czas miłosierdzia. Jest ono szczególnym rodzajem miłości – solidarnością z tymi, którzy mierzą się z trudnościami, szczególnie w chorobie i nieszczęściu – mówi Wanda Falk, dyrektor Diakonii Polskiej.

Zebrane środki Diakonia Polska przekaże na realizację projektów na rzecz osób potrzebujących – leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, zakup leków, wsparcie projektów na rzecz osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb. Nawet najmniejszy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość. Jest bowiem wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości. Jest wyrazem miłosierdzia.

W tym roku Diakonia Polska rozprowadziła 8 tys. skarbonek, które trafiły do parafii ewangelickich w całej Polsce.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze