fot. EPA/YURI KOCHETKOV

Skrócona izolacja, zmiany w kwarantannie. Od dziś nowe przepisy

Od 15 lutego izolacja osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 jest skrócona do 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej – trwa tyle, ile izolacja. Okres ten liczony jest od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie – jak do tej pory – otrzymania jego pozytywnego wyniku.

Zgodnie z opublikowanym 10 lutego rozporządzeniem ministra zdrowia, zmieniającym rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, od dziś izolacja trwa 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej trwać będzie tyle, ile izolacja.

fot. EPA

W przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, okres obowiązkowej kwarantanny jest równy okresowi tej izolacji; obowiązkowa kwarantanna ulega zakończeniu także w przypadku wprowadzenia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego u osoby odbywającej tę kwarantannę do systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia. (fragment rozprzędzenia)

Obowiązku nie zastosuje się do osoby, która w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed dniem wprowadzenia do systemu pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, zakończyła izolację, izolację w warunkach domowych lub hospitalizację.

Okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej oraz żołnierzy i służb mundurowych wynosi 5 dni, chyba że osoba ta będzie codziennie, przed rozpoczęciem uczestniczenia w udzielaniu tych świadczeń lub rozpoczęciem pracy lub służby, przez okres 5 dni – po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych – badana testem antygenowym.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze