Śląskie: 33 księży zgładzonych przez Niemców upamiętniono w Cieszynie
Tablica upamiętniająca 33 księży katolickich ze Śląska Cieszyńskiego, zamordowanych przez Niemców podczas II wojny, został odsłonięta w czwartek w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie – poinformowała rzecznik katowickiego oddziału IPN Monika Kobylańska.
„Inskrypcja na tablicy głosi: 'Pamięci niezłomnych księży katolickich ze Śląska Cieszyńskiego, ofiar zbrodni niemieckich, którzy oddali życie za wiarę i Ojczyznę w czasie II wojny światowej 1939-1945′. Umieszczono na niej 33 nazwiska duchownych. 26 z nich zginęło w obozach koncentracyjnych. Na tablicy są także słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego w 1982 roku” – powiedziała Kobylańska. Autorką projektu tablicy jest absolwentka krakowskiej ASP Urszula Górnicka-Herma. Wykonał ją Wacław Pieczonka.
„Z pewnością nie wyczerpuje to pełnej listy ofiar”
Dr Dominik Abłamowicz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w katowickim IPN, powiedział, że w kościele znajduje się niewielka tablica z 1946 roku, ale wspomniano na niej tylko o siedmiu duchownych. Dlatego kilkoro parafian zaproponowało umieszczenie nowej. Sprawą zainteresował się Instytut, który ufundował tablicę.
„Według współczesnych szacunków z rąk niemieckich podczas II wojny światowej zginęło około trzech tysięcy księży i sióstr polskiego Kościoła rzymskokatolickiego. To około 20 procent stanu przedwojennego. Zaolzie (…) zostało włączone do Polski w październiku 1938 roku. Od tego czasu do września 1939 roku organizowano tutaj polskie struktury administracji i zarządzania, również kościelne. Istniejące na Zaolziu 29 parafii rzymskokatolickich przyłączono do diecezji katowickiej. Z kolei zaolziańskie zbory czeskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego weszły w skład senioratu śląskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP” – poinformował dr Abłamowicz.
Jak zaznaczył, podczas II wojny światowej wielu przedstawicieli administracji polskiej na Zaolziu, również polskich działaczy narodowych, policjantów, strażników granicznych, żołnierzy, jak i duchownych Kościołów katolickiego i luterańskiego zostało zamordowanych, w większości przez okupanta niemieckiego, ale także przez sowieckiego.
„Wielu straciło życie lub zdrowie w niemieckich obozach koncentracyjnych, zwłaszcza w Auschwitz oraz Dachau” – wskazał Abłamowicz.
Dzięki kwerendzie przeprowadzonej przy okazji powstania nowej tablicy zidentyfikowano 33 duchownych katolickich.
„Z pewnością nie wyczerpuje to pełnej listy ofiar” – oznajmił przedstawiciel IPN.
W intencji zamordowanych duchownych została odprawiona msza św. Cieszyńska młodzież przygotowała też występ artystyczny.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |