Obrazek poglądowy/fot. Autor nieznany – Włodzimierz Jastrzębski, Jan Szyling, „Okupacja hitlerowska na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1945”, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1979, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16143317

Śląskie: 33 księży zgładzonych przez Niemców upamiętniono w Cieszynie

Tablica upamiętniająca 33 księży katolickich ze Śląska Cieszyńskiego, zamordowanych przez Niemców podczas II wojny, został odsłonięta w czwartek w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie – poinformowała rzecznik katowickiego oddziału IPN Monika Kobylańska.

„Inskrypcja na tablicy głosi: 'Pamięci niezłomnych księży katolickich ze Śląska Cieszyńskiego, ofiar zbrodni niemieckich, którzy oddali życie za wiarę i Ojczyznę w czasie II wojny światowej 1939-1945′. Umieszczono na niej 33 nazwiska duchownych. 26 z nich zginęło w obozach koncentracyjnych. Na tablicy są także słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego w 1982 roku” – powiedziała Kobylańska. Autorką projektu tablicy jest absolwentka krakowskiej ASP Urszula Górnicka-Herma. Wykonał ją Wacław Pieczonka.

„Z pewnością nie wyczerpuje to pełnej listy ofiar”

Dr Dominik Abłamowicz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w katowickim IPN, powiedział, że w kościele znajduje się niewielka tablica z 1946 roku, ale wspomniano na niej tylko o siedmiu duchownych. Dlatego kilkoro parafian zaproponowało umieszczenie nowej. Sprawą zainteresował się Instytut, który ufundował tablicę.

„Według współczesnych szacunków z rąk niemieckich podczas II wojny światowej zginęło około trzech tysięcy księży i sióstr polskiego Kościoła rzymskokatolickiego. To około 20 procent stanu przedwojennego. Zaolzie (…) zostało włączone do Polski w październiku 1938 roku. Od tego czasu do września 1939 roku organizowano tutaj polskie struktury administracji i zarządzania, również kościelne. Istniejące na Zaolziu 29 parafii rzymskokatolickich przyłączono do diecezji katowickiej. Z kolei zaolziańskie zbory czeskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego weszły w skład senioratu śląskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP” – poinformował dr Abłamowicz.

Jak zaznaczył, podczas II wojny światowej wielu przedstawicieli administracji polskiej na Zaolziu, również polskich działaczy narodowych, policjantów, strażników granicznych, żołnierzy, jak i duchownych Kościołów katolickiego i luterańskiego zostało zamordowanych, w większości przez okupanta niemieckiego, ale także przez sowieckiego.

„Wielu straciło życie lub zdrowie w niemieckich obozach koncentracyjnych, zwłaszcza w Auschwitz oraz Dachau” – wskazał Abłamowicz.

Dzięki kwerendzie przeprowadzonej przy okazji powstania nowej tablicy zidentyfikowano 33 duchownych katolickich.

„Z pewnością nie wyczerpuje to pełnej listy ofiar” – oznajmił przedstawiciel IPN.

W intencji zamordowanych duchownych została odprawiona msza św. Cieszyńska młodzież przygotowała też występ artystyczny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze