Śląskie: w Katowicach powstało „Społeczne Ministerstwo ds. Samotności”
W Katowicach działa od czwartku miejsce, w którym osoby samotne będą mogły spędzić czas w towarzystwie, zjeść tani posiłek czy wziąć udział w różnych zajęciach. „Społeczne Ministerstwo ds. Samotności” – taką nazwę nosi placówka, która jest wzorowana na rozwiązaniach z Japonii i Anglii.
„W przestrzeni Katowic powstało kolejne miejsce, w którym będzie można otrzymać pomoc. Mamy już sklepy socjalne, +srebrny telefon+ dla katowickich seniorów czy +złotą rączkę+. Teraz ruszamy z kolejnym unikatowym projektem, jakim jest Ministerstwo ds. Samotności. Będzie tu można spędzić czas w towarzystwie, zjeść tani posiłek czy wziąć udział w różnych zajęciach i warsztatach. Cel jest jeden – walka z samotnością, która dotykać może każdego, bez względu na wiek” – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.
„Ministerstwo”, wzorowane na podobnych rozwiązaniach znanych z Japonii czy Anglii, w Katowicach wymyśliła je i wcieliła w życie Fundacja Wolne Miejsce, która od lat na różne sposoby pomaga potrzebującym, np. organizując Wigilie dla samotnych. Placówkę uruchomiono w kamienicy przy ul. Mikołowskiej 44. W sierpniu podpisano umowę, na mocy której Fundacja wynajęła od miasta parter i pierwsze piętro w budynku na 9 miesięcy z możliwością przedłużenia.
>>> Raport: storczyki, pieprz i ananas zagrożone wyginięciem
Choroba XXI wieku
„Po Wigilii dla samotnych, śniadaniu wielkanocnym oraz sklepach socjalnych teraz przyszła pora na walkę z chorobą cywilizacyjną XXI wieku, z samotnością. Jednym z najważniejszych elementów będzie codzienna dostępność profesjonalnego wsparcia: psychologicznego, terapeutycznego, prawnego. Każdy znajdzie u nas swoje wolne miejsce” – zaznaczył prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski.
Wiceprezydent Katowic Jerzy Woźniak opisywał, że w czwartek została otwarta pierwsza część „Ministerstwa ds. Samotności” – kawiarnia i bistro oraz salka gimnastyczna. „To miejsce, w którym można wypić kawę i zjeść za mniejszą niż rynkowa opłatą, a przede wszystkim przy tej okazji pobyć z innymi, bo przede wszystkim ma być to przestrzeń, w której każdy znajdzie dla siebie miejsce oraz drugą osobę, z którą będzie mógł porozmawiać” – powiedział wiceprezydent.
Na parterze ministerstwa znajduje się bistro socjalne „Spichlerz”, w którym serwowane są niedrogie posiłki dla wszystkich potrzebujących. Nie muszą oni mieć żadnego zaświadczenia. W sali gimnastycznej, która będzie pełniła również funkcję sali tanecznej, prowadzone będą różnorodne zajęcia ruchowe. Na części piętra przygotowano miejsce na różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, spotkania z ciekawymi osobistościami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |