Fot. EPA/LUCA ZENNARO

Słowacja przygotowuje „Rok Kultury Chrześcijańskiej”

W Słowacji trwają przygotowania do organizowanego już po raz trzeci „Roku Kultury Chrześcijańskiej”. Rozpocznie się on 5 lipca 2023, a zakończy w tym samym dniu następnego roku. Program całorocznych obchodów tego wydarzenia, którego hasło brzmi „Przykład świadków wiary – inspiracją dla współczesności”, przedstawili 14 lutego w Bratysławie biskup polowy František Rábek, który w Konferencji Biskupów Słowacji kieruje Radą ds. Nauki, Oświaty i Kultury oraz biskup generalny Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego, przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów w Słowacji, Ivan Eľko.

Obaj hierarchowie przemawiali w Pałacu Prymasowskim podczas wręczenia ludziom kultury i sztuki dorocznej nagrody episkopatu Słowacji im. Fra Angelico. Uroczystość ta zgromadziła czołowe osobistości życia kościelnego i religijnego, kulturalnego i społecznego, wielu biskupów, obecny był także m.in. minister szkolnictwa Ján Horecký.

„Dzisiaj więc, gdy cały Kościół wspomina święto apostołów Słowian i współpatronów Europy, ogłaszamy zamiar Konferencji Biskupów Słowacji i Ekumenicznej Rady Kościołów otwarcia w uroczystość świętych Cyryla i Metodego, 5 lipca br. Roku Kultury Chrześcijańskiej w Słowacji, który potrwa do 5 lipca 2024“ – oświadczył na spotkaniu bp Rábek.

>>> Słowacja: tysiące pielgrzymów dotarło do sanktuarium maryjnego w Szasztinie

Pierwszy Rok Kultury Chrześcijańskiej odbył się w 1999 w ramach przygotowań do Roku Świętego 2000, drugi – dziesięć lat później w 2010 r. Trzeci zaplanowano na rok 2020, ale ponieważ władze ogłosiły go „Rokiem Teatru Słowackiego” w związku z założeniem 100 lat temu Słowackiego Teatru Narodowego, a w następnym odczuwano jeszcze skutki pandemii koronawirusa, ostatecznie przesunięto go na lata 2023/24.

fot. EPA/LUCA ZENNARO

Biskup zwrócił uwagę, że „szczególną okazją do rozpoczęcia tego Roku właśnie teraz jest przypadająca w tym roku 1160. rocznica przybycia świętych Cyryla i Metodego do naszej ojczyzny w 863 r. Ich działalność chrystianizacyjna była związana nierozerwalnie z rozwojem kultury, tak więc w naszym narodzie chrześcijaństwo i kultura były odtąd nierozłącznie i szczęśliwie zespolone”.

Celem tej inicjatywy, wspieranej finansowo przez państwo i obejmującej wszystkie dziedziny kultury, jest „nie tylko uwidocznienie kultury chrześcijańskiej, ale także ukazanie i szerzenie chrześcijańskiej kultury życia” – podkreślił przewodniczący Rady episkopatu ds. Nauki, Oświaty i Kultury. Dodał, że w obchody Roku będą się mogły włączyć nie tylko wszystkie Kościoły chrześcijańskie, ale też inne organizacje i wspólnoty.

Podczas spotkania w siedzibie episkopatu przedstawiono też logo Roku Kultury Chrześcijańskiej autorstwa projektanta Andreja Mišiny, a dwaj trębacze wojskowi wykonali muzyczny sygnał przyszłego wydarzenia, którego twórcą jest kompozytor Ľuboš Bernáth.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze