Słuchowisko o arcybiskupie Baraniaku [AUDIO]
Dziennikarze Radia Poznań przygotowali niezwykłe słuchowisko – o losach arcybiskupa Antoniego Baraniaka.
Słuchowisko przygotował wieloletni dziennikarz Radia Poznań i znawca najnowszej historii. Materiał przedstawia czas tortur na Mokotowie przez pryzmat pobytu Antoniego Baraniaka w szpitalu przy ulicy Przybyszewskiego w latach 70. Krzyżują się dwie perspektywy czasowe. Głównymi postaciami są trzy kobiety – lekarka, jej asystentki i pielęgniarka. Rozmawiają o niezwykłym pacjencie i spierają się o sprawy najważniejsze.
W słuchowisku wykorzystano nagrania zrealizowane w czasie uroczystości przekazania szat arcybiskupa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Słuchowiska można posłuchać na stronie Radia Poznań. Artystyczna i dziennikarska praca robi wrażenie! To i lekcja historii i artystyczne dzieło. I oczywiście świadectwo wielkiej historii. Warto posłuchać.
Arcybiskup Antoni Baraniak nazywany jest nie bez powodu „niezłomnym żołnierzem Kościoła”. W nocy z 25 na 26 września 1953 został aresztowany razem z prymasem Wyszyńskim. Osadzono go w Areszcie Śledczym na Mokotowie. Tam przez 3 lata poddawany był brutalnemu śledztwu przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa. 145 razy był przesłuchiwany, niekiedy po kilkanaście godzin, zrywano mu paznokcie, przetrzymywano przez wiele dni bez ubrania w lodowatej, pełnej fekaliów celi. Mimo okrutnych tortur nie dał się złamać i nie obciążył prymasa, na czym zależało komunistycznym służbom. Uzyskanie takich zeznań umożliwiłoby wytoczenie Stefanowi Wyszyńskiemu procesu o zdradę państwa i działalność kontrrewolucyjną. Zwolniony 30 października 1956, ponownie podjął obowiązki kierownika sekretariatu.
Po wyjściu z więzienia, mimo złego stanu zdrowia, 30 maja 1957 został mianowany przez papieża Piusa XII arcybiskupem metropolitą poznańskim. Po długotrwałej i ciężkiej chorobie zmarł 13 sierpnia 1977. Został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Antoniego Baraniaka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |