epa06656616 A handout photo released by Syria’s offical Syrian Arab News Agency (SANA) shows civilians that were allegedly imprisoned by Jaysh al-Islam (Army of Islam) fighters in Douma, as they arrive to al-Faihaa hall in Damascus, Syria, 08 April 2018 (Issued 09 April 2018). According to media reports, Jaysh al-Islam agreed to release alleged prisoners that were held since 2013, in exchange Assad and Russian forces will allow the evacuation of the group’s combatants, their families and other civilians from Douma, Eastern Ghouta. The fighters were evacuated to Jarablus, a town in northern Syria’s Aleppo district. EPA/SANA / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Smutek i modlitwa papieża po atakach w Syrii [GALERIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Papież potępił użycie trującego gazu trującym w mieście Duma we Wschodniej Gucie, gdzie zginęło co najmniej 70 osób, w większości kobiety i dzieci.

„Z Syrii docierają straszne wiadomości o bombardowaniach, które spowodowały dziesiątki ofiar, a spośród których wiele to kobiety i dzieci. Są to doniesienia o wielu osobach dotkniętych substancjami chemicznymi zawartymi w bombach. Módlmy się za zmarłych, rannych, za cierpiące rodziny. Nie ma dobrej wojny i złej wojny, i nic nie może usprawiedliwić użycia takich narzędzi masowego rażenia przeciwko bezbronnym osobom i ludom. Módlmy się, aby odpowiedzialni polityczni i wojskowi obrali inną drogę, drogę negocjacji, jedyną która może doprowadzić do pokoju, a która nie była by drogą śmierci i zniszczenia” – powiedział papież.

Z informacji sił opozycyjnych w Wschodniej Gucie wynika, że może być co najmniej tysiąc rannych. Te same źródła podają, że śmigłowce wojsk Baszara al-Asada zrzucały na miasto bomby wypełnione sarinem.

W poniedziałek w tej sprawie – w trybie pilnym – zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ
Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia powiedział, że Rosja domaga się wysłania do Syrii misji Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. Niebienzia zaapelował o wysłanie ekspertów OPCW już we wtorek i zaproponował, że „syryjskie i rosyjskie oddziały będą ich eskortować na miejsce domniemanego ataku”. Rosyjski ambasador powiedział również, że informacja o ataku chemicznym w Syrii „została sfabrykowana, między innymi po to, by oderwać uwagę od sprawy Siergieja Skripala”; odniósł się do afery związanej z próbą otrucia w Wielkiej Brytanii, przy użyciu środka chemicznego o zastosowaniu bojowym, byłego rosyjskiego szpiega. Niebienzia oznajmił, że Moskwa ostrzegła USA, iż uderzenie militarne w Syrii może prowadzić do „poważnych reperkusji”. Brytyjska ambasador przy ONZ Karen Pierce powiedziała dziennikarzom, że Wielka Brytania wolałaby „zacząć od właściwego śledztwa” w sprawie użycia broni chemicznej, ale „jest w kontakcie” ze swymi bliskimi sojusznikami – USA i Francją. Dodała, że żadna forma retorsji wobec sprawców ataku nie jest wykluczona.

 

Smutek i modlitwa papieża po atakach w Syrii [GALERIA]
Oceń ten artykuł

Wasze komentarze