„Sobótki” w skansenie w Radomiu: wicie wianków, zbieranie ziół i ludowa potańcówka
Widowisko plenerowe prezentujące obrzędy sobótkowe, warsztaty zielarskie i nauka plecenia wianków, a na koniec puszczanie ich na wodę i potańcówka przy muzyce ludowej to jedne z wielu atrakcji, które w niedzielę czekają na zwiedzających Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
Noc sobótkowa, zwana na wschodnich terenach kupalnocką lub nocą Kupały to moment w kalendarzu o kilka dni wcześniejszy względem nocy świętojańskiej. Po wkroczeniu chrześcijaństwa na nasze ziemie kupalnockę zaczęła jednak wypierać noc świętego Jana, obchodzona z 23 na 24 czerwca, w wigilię imienin św. Jana. Z tej okazji Muzeum Wsi Radomskiej w niedzielę organizuje festyn rodzinny. Impreza rozpoczyna się o godz. 14.
>>> Jak Słowianie przeżywają Noc Świętojańską? [GALERIA]
Jak poinformowała przedstawicielka placówki Ewa Szczepanowska, poszczególne wydarzenia będą odbywać się w różnych miejscach skansenu. W okolicy pochodzącego z 1920 r. młyna wodnego z Zajączkowa odbędą się warsztaty wicia wianków prowadzone przez zespół ludowy „Przystalanki” z Przystałowic Małych. W XIX-wiecznej zagrodzie z Jastrzębi zaplanowano z kolei warsztaty malarskie. Ich motywem przewodnim będzie kwiat paproci, który jak głosi legenda jest w stanie dać temu, kto go znajdzie, moc i bogactwo, szczęście oraz umiejętność wszystkowidzenia.
„Odwiedzający nas goście mogą też wybrać się na wspólny spacer z zielarką, a potem wziąć udział warsztatach, podczas których nauczą się rozpoznawania gatunków ziół, wykorzystywania ich w kuchni i medycynie ludowej” – przekazała Szczepanowska.
Nad stawem śpiewaczki z Gałek Rusinowskich będą śpiewać i opowiadać o zwyczajach sobótkowych. Obrzęd sobótkowy z tradycyjnym rzucaniem wianków na wodę zaprezentuje zespół „Korzenie” z Łaguszowa. Wieczorem, na zakończenie „Sobótek”, odbędzie się potańcówka przy muzyce ludowych kapel. Festynowi towarzyszyć będzie kiermasz twórczości ludowej.
Muzeum Wsi Radomskiej usytuowane jest na powierzchni 32 ha. Znajduje się tam ponad 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego – drewniane chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie i wiatraki. Skansen posiada również 16 tys. eksponatów ruchomych. To m.in. kolekcje starych maszyn rolniczych, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i sztuki ludowej. Sielankowy klimat placówki tworzą przydomowe ogródki, z kwitnącymi latem malwami, zagroda z domowymi zwierzętami, przydrożne kapliczki i ule.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |