Lublin, PAP/Wojtek Jargiło

„Sobótki” w skansenie w Radomiu: wicie wianków, zbieranie ziół i ludowa potańcówka

Widowisko plenerowe prezentujące obrzędy sobótkowe, warsztaty zielarskie i nauka plecenia wianków, a na koniec puszczanie ich na wodę i potańcówka przy muzyce ludowej to jedne z wielu atrakcji, które w niedzielę czekają na zwiedzających Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Noc sobótkowa, zwana na wschodnich terenach kupalnocką lub nocą Kupały to moment w kalendarzu o kilka dni wcześniejszy względem nocy świętojańskiej. Po wkroczeniu chrześcijaństwa na nasze ziemie kupalnockę zaczęła jednak wypierać noc świętego Jana, obchodzona z 23 na 24 czerwca, w wigilię imienin św. Jana. Z tej okazji Muzeum Wsi Radomskiej w niedzielę organizuje festyn rodzinny. Impreza rozpoczyna się o godz. 14.

>>> Jak Słowianie przeżywają Noc Świętojańską? [GALERIA]

Jak poinformowała przedstawicielka placówki Ewa Szczepanowska, poszczególne wydarzenia będą odbywać się w różnych miejscach skansenu. W okolicy pochodzącego z 1920 r. młyna wodnego z Zajączkowa odbędą się warsztaty wicia wianków prowadzone przez zespół ludowy „Przystalanki” z Przystałowic Małych. W XIX-wiecznej zagrodzie z Jastrzębi zaplanowano z kolei warsztaty malarskie. Ich motywem przewodnim będzie kwiat paproci, który jak głosi legenda jest w stanie dać temu, kto go znajdzie, moc i bogactwo, szczęście oraz umiejętność wszystkowidzenia.

Lublin, PAP/Wojtek Jargiło

„Odwiedzający nas goście mogą też wybrać się na wspólny spacer z zielarką, a potem wziąć udział warsztatach, podczas których nauczą się rozpoznawania gatunków ziół, wykorzystywania ich w kuchni i medycynie ludowej” – przekazała Szczepanowska.

Nad stawem śpiewaczki z Gałek Rusinowskich będą śpiewać i opowiadać o zwyczajach sobótkowych. Obrzęd sobótkowy z tradycyjnym rzucaniem wianków na wodę zaprezentuje zespół „Korzenie” z Łaguszowa. Wieczorem, na zakończenie „Sobótek”, odbędzie się potańcówka przy muzyce ludowych kapel. Festynowi towarzyszyć będzie kiermasz twórczości ludowej.

Rumszyszki, Litwa, PAP/Valdemar Doveiko

Muzeum Wsi Radomskiej usytuowane jest na powierzchni 32 ha. Znajduje się tam ponad 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego – drewniane chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie i wiatraki. Skansen posiada również 16 tys. eksponatów ruchomych. To m.in. kolekcje starych maszyn rolniczych, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i sztuki ludowej. Sielankowy klimat placówki tworzą przydomowe ogródki, z kwitnącymi latem malwami, zagroda z domowymi zwierzętami, przydrożne kapliczki i ule.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze