Ft cdc/unsplash

Sondaż: Polacy nie chcą religii w szkołach

51 proc. badanych uważa, że lekcje religii powinny odbywać się w placówkach należących do związków wyznaniowych, np. przy Kościołach, a 33 proc. chce, żeby pozostały w szkołach – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”, opublikowanego w piątkowym wydaniu gazety.

Na pytanie: „Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkołach czy w placówkach należących do związków wyznaniowych, np. przy Kościołach?”, 51 proc. ankietowanych odpowiedziało, że w placówkach należących do związków wyznaniowych, np. przy Kościołach; 33 proc. – w szkołach; 10 proc. odpowiedziało, że lekcje religii powinny zostać zlikwidowana, a 6 proc. odparło – „nie wiem/ trudno powiedzieć”.

Badanie na zlecenie „Super Expressu” Instytut Badań Pollster wykonał 17 grudnia na próbie 1033 dorosłych Polaków.

>>> Religia w szkole jednym ze standardów europejskich? [ANALIZA]

***

Na lekcje religii w dużych miastach jak Warszawa, Poznań i Wrocław uczęszcza obecnie 60-70% uczniów podstawówek i jedynie 15-30% uczniów liceów – wynika z danych przekazanych KAI przez samorządy miejskie.

Również według danych kościelnych, frekwencja w szkołach podstawowych ze wszystkich diecezji jest jeszcze dość wysoka (89%), natomiast zainteresowanie religią znacznie spada po przejściu do liceum lub technikum – różnica między terenami wschodnimi a zachodnimi to nawet stosunek 91% do 29% ogółu uczniów.

Dane za rok szkolny 2023/2024, jakie otrzymała KAI, pochodzą z biur prasowych urzędów miasta, zaś kościelne dane sumaryczne dotyczące frekwencji w diecezjach oraz katechetów pochodzą z Komisji Wychowania Katolickiego KEP i mówią o stanie na rok szkolny 2022/2023.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze