SOS Wioski Dziecięce: ponad 400 milionów dzieci żyje w regionach ogarniętych wojną
Według Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, ponad 400 milionów dzieci na całym świecie żyje w czasie wojny lub konfliktu zbrojnego. „Liczba wojen na całym świecie osiągnęła nowy rekord. Dzieci i młodzież są narażone na wiele niebezpieczeństw podczas konfliktów zbrojnych” – oświadczyła organizacja pomocowa 31 maja w Monachium z okazji obchodzonego 1 czerwca Międzynarodowego Dnia Dziecka.
Wojna i ucieczka oznaczają głęboką utratę kontroli dla wszystkich dotkniętych nią osób, podkreśliła organizacja. „Ale dzieci są szczególnie bezbronne. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby je chronić” – zaapelowała SOS Wioski Dziecięce.
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, w latach 2005-2022 doszło do co najmniej 315 000 masowych naruszeń praw dzieci podczas konfliktów zbrojnych. Wojna i ucieczka mogą mieć konsekwencje zagrażające życiu dzieci i młodzieży oraz wpływać na całe ich życie.
>>> SOS Wioski Dziecięce z receptą dla gmin na kryzys wśród polskich rodzin
Dzieci są zabijane lub poważnie ranne, czytamy w dokumencie SOS Wioski Dziecięce: „Dzieci i młodzież tracą rodziców lub opiekunów lub są od nich oddzieleni. Dzieci tracą domy – są zmuszone do ucieczki; są niedożywione z powodu braku żywności. narażone na znęcanie się, doświadczają form przemocy seksualnej, są uprowadzane lub zmuszane do małżeństwa”.
Ponadto, dzieci są rekrutowane przez strony konfliktu i zmuszane do udziału w wojnie. Dzieci nie mają również dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji, ponieważ uniemożliwiają to ataki na szpitale i szkoły. Ogromne są również krótko- i długoterminowe szkody psychologiczne spowodowane doświadczeniami i traumą wojenną.
>>> SOS Wioski Dziecięce: w Polsce żyje miasto dzieci pozbawionych opieki!
W związku z tym organizacja pomocowa tworzy coraz więcej ośrodków ochrony dzieci i młodzieży na obszarach dotkniętych kryzysem. W przyjaznych dzieciom pomieszczeniach otrzymują opiekę emocjonalną i wsparcie. Zapewnia się im posiłki, kontrole zdrowia, tymczasowe lekcje, a także zabawy i zajęcia rekreacyjne. Dzieci, które nie posiadają krewnych mogą również zostać zakwaterowane w Wiosce Dziecięcej SOS.
Ponadto funkcjonują mobilne zespoły psychologów, pobyty rekreacyjne z programami edukacyjnymi i terapeutycznymi oraz, w szczególnie poważnych przypadkach, długoterminowe terapie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |