Spektakl dla dzieci inspirowany twórczością Fridy Kahlo

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Huipil Fridy”, czyli spektakl dla dzieci inspirowany twórczością artystki Fridy Kahlo, pokaże 10-go października Teatr Polski w Poznaniu. Najmłodsi widzowie będą mieli okazję posłuchania prastarych opowieści z Meksyku – ojczyzny Fridy.

Joanna Janowicz z Teatru Polskiego w Poznaniu tłumaczy, że tytuł spektaklu nawiązuje do „huipiles”, czyli tradycyjnych meksykańskich bluzek i tunik. „Dawno temu w Meksyku ojcowie uczyli synów śpiewać pieśni, a matki dbały o to, by ich córki potrafiły tkać, szyć i haftować. Słowa i melodie układały się wówczas w opowieści pełne mądrości i magii. Niektóre z nich wciąż kryją się w kolorach i wzorach tradycyjnych meksykańskich bluzek – huipiles” – zaznaczyła.

Jak dodała, spektakl to autorski projekt realizowany przez Anetę Cruz-Kąciak z muzyką Romana Mendeza. – Głównym elementem spektaklu będą prastare opowieści z Meksyku, inspirowane właśnie sztuką ludową różnych regionów tego kraju, a także meksykańskimi tradycjami i wierzeniami jego mieszkańców – mówiła Janowicz

O kobiecie, która przechytrzyła diabła
– Opowieści będą dotyczyły kolorów, wzorów, tkanin i haftów, i będą nie tyle ściśle związane z twórczością Fridy, co będą raczej prezentowały te wszystkie aspekty kultury meksykańskiej, które stanowiły największą inspiracje dla tej wielkiej malarki – dodała. Wśród snutych podczas spektaklu opowieści znajdzie się m.in. historia o matce-wężu, o dziewczynie, która marzyła o tym, by na pustyni zakwitły kwiaty, a także o kobiecie, która przechytrzyła diabła.

Od końca września w stolicy Wielkopolski można także oglądać pierwszą w Polsce wystawę prac Fridy Kahlo i Diego Rivery. Na ekspozycji „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” prezentowanych jest łącznie ponad 200 prac. Wśród nich, 28 obrazów autorstwa Fridy Kahlo, w tym m.in. „Autoportret z naszyjnikiem”, „Autoportret z małpami”, „Portret Diego Rivery”. Wystawa w Centrum Kultury Zamek potrwa do 21 stycznia 2018 roku.

Zobacz także
Wasze komentarze