Zdjęcie poglądowe, fot. cathopic

Spektakl „Wszystko zaczyna się od chleba”- historia z udziałem Sióstr Obliczanek

Spektakl „Wszystko zaczyna się od chleba”, to teatralna podróż w czasie pokazująca niezwykłą, pełną napięcia i dramaturgii historię, jaka przez ponad 100 lat toczyła się podwarszawskiej Zielonce z udziałem bezhabitowego zgromadzenia Sióstr Obliczanek. Zapraszamy 4 lutego 2024 o godz. 18.30 do Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce,  ul. Łukasińskiego1/3.

„Wszystko zaczyna się od chleba” – to udramatyzowana opowieść o ludziach zaangażowanych w budowanie pierwszego na ziemiach polskich Schroniska dla Emerytowanych Nauczycielek w Zielonce . Opowieść o darze serca tych, którzy dostrzegli niedolę starych, spracowanych kobiet, które swoje życie poświęciły na kształcenie dzieci i młodzieży.  

>>> Łagiewniki: siostry podejmują wyzwanie wspólnego czytania „Dzienniczka”

Znakomita gra aktorska miejscowych wolontariuszy i pasjonatów „Teatru Loża” , pozwala poznać  także postać założyciela Schroniska, prałata Zygmunta Chełmickiego, nie pozbawionego kontrowersji kapłana warszawskiego, znanego filantropa i publicysty,  przyjaciela i współpracownika Henryka Sienkiewicza. Autorzy spektaklu w sposób barwny i pociągający pokazują nam też  rolę bezhabitowych Sióstr Obliczanek, które przeprowadziły dom dla emerytowanych nauczycielek przez liczne burze dziejowe i kolejne wojny.  Zakonnice pokazane są jako pełne energii, odwagi i humoru kobiety, które choć niewolne od lęków i wewnętrznych dylematów, są w stanie nieść innym nadzieję w sytuacjach wydawałoby się beznadziejnych.

Przy okazji poznamy  historię Pałacu Szyllera w Zielonce i odkryjemy jego liczne tajemnice. Rozszyfrujemy zagadkę starych mogił. Wejdziemy do podziemi i odkryjemy ukrytą tam niezwykłą TAJEMNICĘ… A kiedy z nich wyjdziemy…nic już nie będzie wyglądać tak samo.

„Wszystko zaczyna się od chleba” – to historyczno-artystyczny URBEX  w wykonaniu „Teatru Loża” działającego przy Okis Zielonka. Prowadzą go Aneta i Robert Płuszka współpracujący  z młodymi artystami z różnych dziedzin sztuki. Grupa jest wielopokoleniowym niezawodowym  zespołem aktorskim,  praktykującym sztukę teatru. Spektakle „Teatru Loża” cieszą się ogromnym powodzeniem publiczności. Teatr przenosi na deski literaturę klasyczną, współczesną, tworzy własne scenariusze, happeningi, performance, spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Łączy ich entuzjazm, ciekawość i odkrywania własnych możliwości. Teatr Loża jest nieustanną drogą, która zawsze kończy się  wzruszeniami, radością i satysfakcją.

>>> W milczeniu szukają tego, co najcenniejsze – siostry kontemplacyjne

Scenariusz i reżyseria -Aneta Płuszka, przygotowanie aktorskie  – Robert Płuszka, muzyka – Dawid Mkrtychian, scenografia i grafiki – Urszula Kubicz-Fik,  przygotowanie wokalne – Aleksandra Muszyńska, choreografia – Tomasz Żarnovsky.

Wydarzenie realizowane jest przez Stowarzyszenie “Przez Teatr” w ramach RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NA LATA 2021-2030 NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze