fot. Unsplash

Spiżarnia Caritas w 2021 r. przekazała żywność dla ponad 60 tys. osób

W ramach programu Spiżarnia Caritas w 2021 r. sprzedawcy przekazali ponad 7 tys. ton żywności o wartości ponad 88 mln zł. Dzięki temu cykliczne wsparcie żywnościowe w postaci paczek i posiłków uzyskało ponad 60 tys. osób – poinformowała w środę Caritas Polska.

29 września obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Strat i Marnowania Żywności ustanowiony przez ONZ w 2019 r.

W komunikacie przekazanym PAP Caritas Polska zwraca uwagę, że „rocznie marnowanych jest na świecie 1,3 mld ton żywności zdatnej do spożycia, czyli jedna trzecia żywności wyprodukowanej, podczas gdy 868 mln ludzi cierpi głód”. „Zmarnowana żywność pozwoliłaby nakarmić aż 2 mld osób. Gdybyśmy przekazali tylko połowę marnowanej żywności potrzebującym, zlikwidowalibyśmy problem głodu na świecie” – wskazuje kościelna organizacja.

>>> Caritas wobec wzrostu ubóstwa w Europie: trzeba szybko reagować

Fot. Karolina Dragan/Caritas Poznań

Idea spiżarni

W celu przeciwdziałania marnowaniu żywności, razem z Caritas diecezjalnymi prowadzi ona ogólnopolski program Spiżarnia Caritas. Polega na odbieraniu i dystrybucji pełnowartościowych produktów żywnościowych wycofanych ze sprzedaży. „Głównie są to produkty chłodnicze z krótkim terminem przydatności do spożycia, w tym mięso, ryby i nabiał, pieczywo oraz warzywa i owoce. Wykorzystywana jest także żywność o przedłużonym terminie ważności, pochodząca z cyklicznych, ogólnopolskich zbiórek organizowanych w sklepach przez Caritas w ramach akcji +Tak! Pomagam+” – czytamy w komunikacie.

„Wolontariusze w ciągu doby odbierają żywność ze sklepów i hurtowni, z którymi Caritas nawiązała współpracę. Żywność jest sortowana, przepakowywana i rozdawana potrzebującym albo do jadłodajni, punktów wydawania żywności i ośrodków pomocy, gdzie zostaną ugotowane z nich posiłki” – wyjaśnia koordynator programu Spiżarnia Caritas Magdalena Masiak.

>>> Kompleksowa pomoc dla uchodźców w centrach utworzonych przez Caritas

Komu pomaga Caritas

Poinformowano, że „w minionym roku program Spiżarni Caritas realizowany był przez 45 Caritas diecezjalnych i organizacji pożytku publicznego, w których działało 1600 wolontariuszy”. „Cykliczne wsparcie żywnościowe w postaci paczek i posiłków uzyskało ponad 60 tys. osób” – przekazała Caritas Polska.

Wśród beneficjentów byli seniorzy, osoby mieszkające samodzielnie, bezdomni i rodziny, których dochód miesięczny jest bardzo niski. „Program Spiżarnia Caritas w ubiegłym roku realizowany był w ok. 1350 sklepach oraz 18 hurtowniach i 22 magazynach różnych sieci. W 2021 roku sprzedawcy przekazali w sumie ponad 7 tys. ton żywności o wartości ponad 88 mln zł” – czytamy w komunikacie.

sklep
fot. pixabay.com

Skala marnotrawstwa

Z badań przeprowadzonych w ramach PROM (Program Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności) wynika, że rocznie w handlu marnowanych jest w Polsce niemal 337 tys. ton żywności. Z kolei według informacji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w 2020 r. w ramach ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności organizacje pozarządowe (w tym także Caritas) dostały od sprzedawców w sumie nieco ponad 18,5 tys. ton produktów spożywczych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze