fot. Sebastian Gollnow / PAP/DPA

Spór niemieckich biskupów co do „drogi synodalnej” i powołania Rady Synodalnej

Czterech niemieckich biskupów nie zgodziło się na powołanie rady synodalnej. Po obradach Rady Stałej niemieckiego episkopatu biskupi Kolonii, Eichstätt, Pasawy i Ratyzbony stwierdzili, że chcą „wpierw odczekać jesiennych obrad synodu w Rzymie”. Przypomnijmy, że niemiecka „droga synodalna” zdecydowała o powołaniu Rady Synodalnej jako instytucji zarządzającej Kościołem lokalnym. Na taką nie zgodził się Watykan argumentując, że odbiera ona suwerenność biskupowi miejsca.

Biskupi Gregor Maria Hanke OSB, Stefan Oster SDB, Rudolf Voderholzer oraz kard. Rainer Maria Woelki napisali we wspólnym oświadczeniu, że „chcą podążać drogą ku bardziej synodalnemu Kościołowi w swoich diecezjach razem i w koordynacji z procesem synodalnym Kościoła powszechnego”.

>>> Niemcy: biskup Stefan Oster domaga się respektowania wolności sumienia pasterzy Kościoła

kard. Rainer Maria Woelki, fot. Thomas Banneyer / PAP/DPA

Ich zdaniem, plan zainstalowania w Niemczech „komitetu synodalnego”, który następnie miałby powołać „radę synodalną”, jest sprzeczny z wyraźną instrukcją papieża, która jest podstawą listu trzech kardynałów z 16 stycznia 2023 roku. „Dlatego nie możemy zgodzić się na ten krok w tej chwili” – stwierdzili biskupi dodając, że „należy skoncentrować się na pracy i wynikach Światowego Synodu Biskupów – a dopiero potem pytać o możliwe nowe formy organizacyjne w Niemczech. Teksty drogi synodalnej, które zostały już przyjęte, powinny zatem zostać teraz wprowadzone do dyskusji z Rzymem i do procesu synodalnego Kościoła powszechnego.”. Czterech biskupów zaznaczyło, że taki plan był uzgodniony podczas wizyty ad limina w Rzymie w listopadzie ubiegłego roku, podczas której nowa instytucja nie była przedmiotem debaty.

Ponadto biskupi oświadczyli, że podjęte na niemieckiej „drodze synodalnej” decyzje wywołują niepokój wśród wielu wierzących na całym świecie. Ich zdaniem niemiecka presja prowadzi do większej polaryzacja wśród wiernych w Niemczech i na całym świecie.

Odpowiedź na krytykę

Tymczasem przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), Irme Stetter-Karp zaznaczyła, że „fakt, iż czterech biskupów nie chce współfinansować dalszego kursu, nie może powstrzymać nas przed reformami”.

Irme Stetter-Karp, fot. Peter Kneffel / PAP/DPA

Niemiecki episkopat poinformował, że skoro nie ma jedności wśród biskupów, „należy poszukiwać alternatywnego modelu finansowania” prac komitetu synodalnego, który ma przygotować pracę późniejszej Rady Synodalnej. Zgodnie z planem pierwsze posiedzenie Komitetu Synodalnego odbędzie się w dniach 10-11 listopada 2023 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze