Spotkali się odpowiedzialni za diakonat stały w diecezjach
Od wczoraj w Diecezjalnym Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi odbywa się spotkanie prezbiterów odpowiedzialnych za formację stałych diakonów w polskich diecezjach. W spotkaniu biorą udział duchowni z diecezji, w których jest już wprowadzony diakonat stały oraz delegaci biskupów, którzy w najbliższym czasie planują rozpocząć formację przygotowującą do diakonatu stałego.
W tym – pierwszym tego typu spotkaniu – bierze udział 16 duchownych z całej Polski – informuje ks. Grzegorz Strzelczyk z archidiecezji katowickiej. – Spotkanie skierowane jest do formatorów do diakonatu stałego oraz do formatorów diakonów już wyświęconych. Obecni są tutaj również duchowni z diecezji, gdzie nie ma jeszcze diakonów, a gdzie trwa jeszcze rozeznanie co do tego, czy diakonat ma być wprowadzony – tłumaczy duchowny.
>>> Żonaci mężczyźni będą udzielać sakramentów. Jest dekret abp. Rysia
Tożsamość teologiczna
Spotkanie zostało tak zaplanowane, aby obok wykładów miały miejsce również warsztaty dla formatorów oraz by znalazł się czas, na podzielenie się doświadczeniem formacji diakonów we własnej diecezji.
Wśród poruszanych tematów – zwraca uwagę ks. Strzelczyk – była kwestia tożsamości teologicznej i praktycznej diakonów w relacji do prezbiterów. Zagadnienia związane z kryteriami rozpoznawania powołania, kwestie związane z priorytetami posługi charytatywnej, problemy związane z kwestią wprowadzenia diakonatu stałego, by dać świadomość i w prezbiterach i we wspólnotach – czym jest ta posługa i czemu może służyć – dodaje.
>>> Pierwsze w historii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej święcenia diakonatu stałego
W spotkaniu wziął udział metropolita gnieźnieński ksiądz arcybiskup Wojciech Polak – przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, oraz metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który dla uczestników celebrował Eucharystię i wygłosił homilię.
Spróbujcie w Biblii znaleźć ateistę
Zwracając się w homilii do uczestników spotkania metropolita łódzki zauważył, że niewiara w Biblii nie polega na ateizmie: – Spróbujcie w Biblii znaleźć ateistę – nie znajdziecie. Ale znajdziecie wielu ludzi, którym prorocy mówią: jesteście niewierzący! Oni są niewierzący nie dlatego, że myślą, że Boga nie ma, ale dlatego, że są bałwochwalcami – mówił.
Nawiązując do papieża Franciszka wyjaśnił, że bałwochwalstwo wyklucza „niebezpieczeństwo powołania” – to człowiek sam powołuje do istnienia wszystkie bożki. Tymczasem w spotkaniu z Bogiem, który się objawia w Jezusie Chrystusie otwiera się przestrzeń, w której człowiek może być do czegoś wezwany.
– Inicjatywa tego typu spotkań zrodziła się w Komisji ds. duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski, która formalnie i praktycznie odpowiada za pion formacyjny – tłumaczy ks. Strzelczyk. – Przewodniczący komisji, którym jest abp Polak, zwołał nas na jednodniowe spotkanie organizacyjne w ubiegłym roku, a już na drugim spotkaniu w grudniu podjęliśmy decyzję, że należy iść w stronę jakiejś formy formacji formatorów. Pojawił się wówczas pomysł, by takie spotkania odbywały się w formie warsztatowej i wykładowej. To pierwsze spotkanie, nie będzie spotkaniem ostatnim. Będziemy je kontynuować w kolejnych latach i one nabiorą wówczas charakteru monograficznego – dodaje duchowny.
Galeria (1 zdjęcie) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |