epa05967402 A handout photo made available by the Vatican newspaper L’Osservatore Romano showing Italian Ceo of FC Juventus Giuseppe Marotta (L) giving a Juventus team shirt to Pope Francis during a private audience with the SS Lazio and FC Juventus, the two teams that will play tomorrow soccer final Italy’s Cup, Vatican City, 16 May 2017. EPA/OSSERVATORE ROMANO PRESS OFFICE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Spotkanie papieża Franciszka z piłkarzami [GALERIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Bądźcie „świadkami lojalności, uczciwości, zgody i człowieczeństwa”- zaapelował we wtorek papież Franciszek do piłkarzy Juventus Turyn i stołecznego Lazio podczas audiencji w Watykanie. Odbyła się ona w przeddzień finału Pucharu Włoch w Rzymie.

Zwracając się do piłkarzy, trenerów i kierownictwa obu klubów-finalistów rozgrywek papież położył nacisk na znaczenie sportu w obecnych czasach. „Biorąc pod uwagę fascynację zawodową piłką nożną i to, jaki ma wpływ na ludzi, zwłaszcza młodych, spoczywa na was wielka odpowiedzialność. Ci, którzy uważani są za mistrzów, łatwo stają się punktami odniesienia” – mówił Franciszek. Dodał też, że każdy mecz jest „próbą równowagi, opanowania i przestrzegania reguł”.

„Ten, kto swoim zachowaniem potrafi to wszystko udowodnić, staje się wzorem dla swoich miłośników. I tego życzę każdemu z was; byście byli świadkami lojalności, uczciwości, zgody i człowieczeństwa”- oświadczył papież. Podkreślił z ubolewaniem, że na stadionach dochodzi do „epizodów przemocy, które zakłócają spokojny przebieg meczów i zdrową rozrywkę”.

„Pragnę, abyście zgodnie z waszymi możliwościami, mogli zawsze pomagać na rzecz tego, by aktywność sportowa pozostała tym, czym jest i, dzięki osobistemu zaangażowaniu wszystkich, była elementem łączącym zawodników i całe społeczeństwo” – stwierdził papież. Pogratulował też obu klubom zauważając, że osiągają „znakomite rezultaty” i zarazem są „bardzo kochane”. „To wymaga od was tym bardziej głoszenia autentycznych wartości sportu” – dodał. Od piłkarzy Juventusu i Lazio Franciszek dostał klubowe koszulki. Obecny na audiencji włoski minister sportu Luca Lotti ocenił, że słowa papieża są „skarbem dla świata sportu”.

 Fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

Spotkanie papieża Franciszka z piłkarzami [GALERIA]
Oceń ten artykuł

Wasze komentarze