Spotkanie przedstawicieli rządu z episkopatem w sprawie lekcji religii i Funduszu Kościelnego
W środę w godzinach popołudniowych zaplanowano spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Konferencji Episkopatu Polski. Strona rządowa i kościelna poinformowały w komunikacie, że rozmowy będą dotyczyły m.in. kwestii lekcji religii w szkole i funduszu kościelnego.
O planowanym spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP poinformowało zarówno MSWiA, jak i Episkopat. Po spotkaniu ma zostać opublikowany komunikat KEP.
Komisja została powołana w celu utrzymania stałych kontaktów między rządem i Episkopatem i rozwiązywania kwestii dotyczących stosunków między obiema stronami.
W komunikatach strony rządowej i kościelnej przekazano, że środowe spotkanie będzie dotyczyło niektórych aktualnych spraw społecznych, „ważnych dla obydwu stron”, m.in. kwestii lekcji religii w szkole i Funduszu Kościelnego.
Zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii, dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.
Z kolei od przyszłego roku szkolnego w szkołach publicznych nauka religii i etyki ma odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Takie jest założenie projektu, który trafił do konsultacji. Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły.
Z kolei prace nad zmianami dotyczącymi Funduszu Kościelnego odbywały się już w latach 2012-2013. Zakończyły się przygotowaniem roboczego projektu i umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych, ale ostatecznie prace nad nim przerwano. W 2014 r. rząd umówił się z Kościołem katolickim na odłożenie kwestii do 1 stycznia 2016 r., uznając, że temat nie powinien być przedmiotem kampanii wyborczej. Do sprawy powrócono w 2023 r. po wyborach parlamentarnych. We wrześniu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że międzyresortowy zespół ds. funduszu, któremu przewodniczy, jest już na finiszu prac.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |