fot. Maciej Kluczka/misyjne.pl

Spotkanie Taizé w Rostocku rzuci światło na życie chrześcijan w czasach NRD

Ważną rolę podczas spotkania Taizé na przełomie starego i nowego roku w Rostocku odegrają opowieści nie tylko o życiu chrześcijan w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej, ale także o obecnej sytuacji wojennej w krajach byłego „bloku wschodniego”.

Zwrócił na to uwagę w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA brat Richard, członek ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, który od kilku tygodni uczestniczy w przygotowaniach do spotkania w tym mieście hanzeatyckim we wschodnich Niemczech. Poinformował jednocześnie, że swój udział w jednej z grup dyskusyjnych potwierdził urodzony w Rostocku 82-letni obecnie Joachim Gauck. Ten duchowny luterański i były prezydent Niemiec w latach 2012-17 był w czasach NRD bohaterem pokojowej rewolucji przeciwko reżimowi komunistycznemu.

>>> Julia pisze ikony od 14. roku życia. Nie przeszkodziła jej nawet choroba [REPORTAŻ]

Do przyjścia na wspólne modlitwy lub warsztaty są również zaproszeni mieszkańcy Rostocku. Rozmówca KNA spotkał tu ludzi, którzy wyznawali wiarę chrześcijańską w ateistycznym środowisku NRD i którzy na własnej skórze przeżyli upadek muru berlińskiego czy falę migracji w 2015 roku. „Chcemy, aby podczas 45. Europejskiego Spotkania Młodzieży podzielili się takimi historiami z młodymi ludźmi. Oni powinni usłyszeć, co ukształtowało tutejszych mieszkańców” – podkreślił członek Wspólnoty.

Brat, który sprawdził się już w poprzednich latach jako organizator spotkań, wspomniał też o staraniach, aby w Rostocku zbliżyć do siebie młodych ludzi z Ukrainy, Białorusi i Rosji. „Planujemy zorganizować 30 grudnia warsztaty z młodzieżą z Ukrainy i Ukraińcami, którzy od dawna mieszkają tutaj, aby porozmawiać o wojnie toczącej się w ich kraju” – powiedział Richard, zauważając jednocześnie, że osobom z innych krajów trudno jest uzyskać wizę lub przyjechać.

>>> Jak wygląda życie codzienne w Taizé? [GALERIA]

Na Europejskie Spotkania Młodzieży, organizowane na przełomie starego i nowego roku, zaprasza od 1978 roku ekumeniczna Wspólnota Taizé z siedzibą we francuskiej Burgundii. Na wydarzenia te przybywało w minionych latach nieraz nawet do 100 tys. uczestników. Najbliższe, 45. takie Spotkanie odbędzie się w dniach 28 grudnia 2022-1 stycznia 2023 w Rostocku. W programie są wspólne śpiewy, modlitwy, medytacje, warsztaty i nabożeństwa.

Polska pięciokrotnie gościła do tej pory młodych ludzi z całego kontynentu, w tym trzy razy Wrocław (w latach 1989, 1995 i 2019) oraz Warszawa (1999) i Poznań (2009). Łącznie spotkania te odbyły się dotychczas (a więc bez zbliżającego się w Rostocku) w 28 miastach 14 państw europejskich, najwięcej w Paryżu – 5 razy, Barcelonie, Rzymie i Wrocławiu – po trzy oraz w Budapeszcie, Londynie, Mediolanie i Pradze – po dwa razy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze