
PAP/Tomasz Gzell
Spotkanie władz Konferencji Biskupów UE i Konferencji Kościołów Europejskich z polską prezydencją w UE [+GALERIA]
Władze Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) spotkały się dziś w Warszawie z ministrem ds. Unii Europejskiej Adamem Szłapką. Odbyło ono w związku z trwającą polską prezydencją w Unii Europejskiej.
Wspaniałe przyjęcie, dialog otwarty i szczery, ale też pełen szacunku na tematy, które leżą nam na sercu – tak opisał rozmowę z polskim ministrem bp Mariano Crociata, przewodniczący COMECE, dodając, że między stronami panowało wzajemne zrozumienie.
Na pytanie KAI o główne tematy spotkania, włoski hierarcha odpowiedział, że zostały one uzgodnione wspólnie przez COMECE i KEK. Mówiono najpierw o wartościach, które leżą u podstaw UE, a które „my bardzo cenimy, ponieważ są fundamentem, na którym można budować UE”. Mają one „bardzo silne i głębokie” zabarwienie chrześcijańskie, począwszy od jedności i solidarności.

Drugim tematem, „od którego nie można uciec”, była wojna w Ukrainie i odpowiedź, jaką stara się na nią dać UE. Bp Crociata przypomniał, że UE jest od początku „projektem pokoju” i takie jest jej „pierwotne powołanie”. „Ale pokój w obecnych okolicznościach wymaga również zdolności do obrony i zapewnienia bezpieczeństwa narodów. Nie unikniemy mówienia o dozbrojeniu, jednak dla nas istnieją warunki, które należy spełnić, aby zapewnić bezpieczeństwo i obronę w ramach wizji pokoju” – zaznaczył przewodniczący COMECE.
Kolejnymi tematami rozmowy były: kwestia migracji i prawa do azylu oraz kwestia edukacji. W dziedzinie migracji dla CCEE i KEK ważna jest „obrona godności osoby ludzkiej, czyli troska o człowieka we wszystkich fazach i warunkach, w jakich się znajduje”. Bp Crociata wskazał, jak bardzo doceniana jest „wielkoduszność, z jaką naród polski przyjął Ukraińców”. Na szczeblu europejskim migracja jest jednak sprawą o wiele szerszym zasięgu, „wymagającą od wszystkich większej uwagi w obliczu tendencji niektórych sektorów opinii publicznej, które niestety nie okazują stosownej gościnności i szacunku” wobec migrantów. A „pierwotnym powołaniem UE jest gościnność”, przypomniał hierarcha.

Gdy chodzi o edukację, poruszono sprawę nauczania religii, które jest obecnie przedmiotem szczególnego zainteresowania Kościoła w Polsce, ale „minister przede wszystkim skupił się na wartości ogólnie pojętej edukacji, która dotyczy nie tylko szkoły, ale obejmuje różne aspekty życia społecznego współczesnej młodzieży”.
Biskup Crociata odniósł się również do nauczania św. Jana Pawła II o tym, że Europa będzie jednością, gdy zapanuje w niej jedność ducha. Zaznaczył, że zarówno dla COMECE jak i dla KEK jest to zasadniczy cel, który osiągają właśnie poprzez przypominanie o wartościach leżących u postaw UE. Wymaga to również wzrostu wrażliwości obywateli. Cel ten można osiągnąć poprzez dialog, dlatego COMECE i KEK wspierają dialog międzykościelny oraz między Kościołami i UE.

Ze swej strony sekretariat ministra ds. Unii Europejskiej poinformował KAI, że tematy „poruszone podczas spotkania związane były z aktualnymi kwestiami omawianymi na forum Unii Europejskiej”. „Spotkanie skupiło się na tematach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, które wpisuje się w hasło polskiej prezydencji «Bezpieczeństwo, Europo!»”, wskazała przedstawicielka resortu.













Galeria (13 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |