fot. EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Sri Lanka: Sąd Najwyższy unieważnił ustawę dotyczącą równości płci

Sąd Najwyższy Sri Lanki unieważnił ustawę dotyczącą równości płci, orzekając, że grozi ona dekryminalizacją homoseksualizmu i zezwoleniem na małżeństwa osób tej samej płci – podała we wtorek agencja AFP. Ustawa rządowa ma na celu walkę z seksizmem i przemocą domową.

„Jest oczywiste, że kiedy prawo wejdzie w życie, każdy będzie mógł ubiegać się o (identyczny) status prawny małżeństwa, w tym osoby tej samej płci” – stwierdził w pisemnym orzeczeniu sędzia przewodniczący Padman Surasena. „Nie przewiduje tego ani nasza konstytucja, ani nasza kultura” – dodał. Szacuje się, że około 70 proc. mieszkańców Sri Lanki to wyznawcy buddyzmu.

W opinii sędziego wprowadzenie tej ustawy miałoby „znaczące konsekwencje kulturowe i moralne”, a także byłoby naruszeniem konstytucji.

Wyrok został ostro skrytykowany przez prezydenta Sri Lanki Ranila Wickremesinghe, który skomentował orzeczenie, mówiąc o „kanibalizmie sądowym”. Zapowiedział złożenie apelacji w parlamencie. Przypominał, że ustawa miała na celu przede wszystkim zapewnienie równych szans wszystkim „bez względu na różnice pod względem płci lub tożsamości płciowej”.

Na Sri Lance homoseksualizm jest nielegalny na mocy prawa z 1883 roku, kiedy wyspa była jedną z kolonii Wielkiej Brytanii. Za stosunki homoseksualne grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

W praktyce wyroki skazujące są rzadkie. Aktywiści z Sri Lanki utrzymują, że policja wykorzystuje to ustawodawstwo do dyskryminacji społeczności LGBT.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze