Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Sprawdź!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wielu katolików tego dnia zadaje sobie pytanie: czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Co prawda nie jest to święto nakazane, ale Kościół zachęca, aby uczestniczyć w tym dniu we Mszy świętej.

Pytanie o to, co trzeba, a czego nie trzeba jest pytaniem niewolnika, a chrześcijaństwo jest religią ludzi wolnych. Popielec to dzień, w którym zaczyna się Wielki Post, a jest on czasem przygotowywania się do Świąt Wielkiej Nocy. To ma być okres, w którym spojrzymy na swoje życie, relacje z Bogiem i ludźmi. Trudno go zacząć bez spotkania z Chrystusem na Mszy św. Pamiętajmy, że tego dnia wiernych obowiązuje również ścisły post.

Zgodnie z rozporządzeniem Konferencji Episkopatu w Polsce powinniśmy przestrzegać następujących przepisów postnych: Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość. Natomiast wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia (por. kan. 1251 KPK).

Aktualna lista świąt nakazanych

Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok (1 stycznia)
Objawienie Pańskie (6 stycznia)
Wniebowstąpienie Pańskie – w VII Niedzielę Wielkanocy
Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało (czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej; święto ruchome)
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia)
Wszystkich Świętych (1 listopada)
Boże Narodzenie (25 grudnia)

Zobacz także
Wasze komentarze