Stacja: adoracja. Kaplica dworcowa we Wrocławiu [REPORTAŻ]
Niemal zawsze, gdy czekam na przesiadkę pociągową we Wrocławiu, zaglądam tam, by pomilczeć choć chwilę z Panem Jezusem. Nawet gdy przesiadkę mam w nocy. Kaplica umieszczona w zacisznym miejscu dworca PKP Wrocław Główny czeka na odwiedzających przez cały czas.
Jadę ruchomymi schodami na pierwsze piętro dworca kolejowego Wrocław Główny. Momentalnie cichnie charakterystyczny, dworcowy gwar. Wędrując przez dworcowy balkon, zgodnie za strzałkami do kaplicy oraz galerii BWA, skręcam w krótki, jasny korytarzyk, którego szklane drzwi odkrywają przede mną to miejsce. Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy na piętrze Dworca Głównego we Wrocławiu trwa dzień i noc, przez siedem dni w tygodniu.
Powrót
Pierwsza kaplica na dworcu kolejowym Wrocław Główny powstała w 2002 r. Funkcjonowała do stycznia 2010 r., a podczas gruntownego remontu dworca na jej miejscu urządzono komisariat policji. Po ponad dekadzie znów Wrocław otrzymał miejsce, w którym podróżni mogą w każdej porze dnia i nocy odpocząć w ciszy z Bogiem, zanurzyć się w modlitwie, a nieraz i wyspowiadać się czy wziąć udział w nabożeństwach.
Inicjatorami powstania kaplicy byli kolejarze oraz ks. Jan Kleszcz, kapelan kolejarzy, który nazywa to miejsce „darem dla podróżnych, ale przede wszystkim dla kolejarzy”. Kaplica została poświęcona przez abp. Józefa Kupnego 25 listopada 2021 r. – we wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy, ale i m.in. studentów.
Opiekę nad tym miejscem sprawuje Bractwo Adoratorów Pana Jezusa Eucharystycznego w Kaplicy Katarzyny Aleksandryjskiej na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu.
Pod płaszczem Maryi
Kaplica we Wrocławiu została włączona w inicjatywę „gwiazd na płaszczu Maryi” – miejsc modlitwy o pokój, którą prowadzi Stowarzyszenie Communita Regina della Pace. Jest ona 26. „gwiazdą” na symbolicznej mapie, której celem jest objęcie modlitewną opieką Polski, Europy i całego świata przez Matkę Bożą. Każda z „gwiazd” symbolizuje kaplicę, w której trwa adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa o pokój w danej społeczności. Projekt nawiązuje do objawień w Guadalupe. We wrocławskiej kaplicy sufit zdobi odwzorowanie gwiazd z płaszcza Maryi widzianych z perspektywy osoby znajdującej się pod nim.
„Honorowy udział w Apostolstwie Pokoju realizuje się w pełni duchowego współuczestnictwa w łaskach płynących z modlitwy całej międzynarodowej wspólnoty przed Żywym i Prawdziwym, Jedynym Zbawicielem i Źródłem Pokoju – Jezusem Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim, którzy włączając się w modlitewne Dzieło pozostają w duchowej łączności ze Światowymi Centrami Modlitwy o Pokój – 12 Gwiazdami w Koronie Maryi Królowej Pokoju” – czytamy w dokumencie ustanawiającym wrocławską kaplicę jedną z 26 gwiazd.
Dotychczas powstało już kilkadziesiąt takich miejsc, m.in. kaplica przy kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, Kolegiata pw. Trójcy Świętej w Wejherowie czy kaplica adoracji w kościele pw. św. Józefa na Kampusie UKSW w Warszawie.
Charakterystycznym maryjnym motywem jest też zdobienie tabernakulum. – Maryja zawsze wskazuje na Jezusa jako drogę, prawdę i życie. Sama pozostaje w cieniu, na drugim planie, i zawsze prowadzi do Niego – tłumaczy autor dzieła, Mariusz Drapikowski. Na lewej ścianie kaplicy znajduje się droga krzyżowa w formie srebrnych płaskorzeźb.
Po prawej stronie niewielkiej kaplicy w modlitwie pomagać może wygrawerowana modlitwa św. Ojca Pio oraz wykonana z marmuru figura św. Katarzyny, patronki kaplicy.
Na szlaku miłosierdzia
Podczas trwającego Roku Jubileuszowego 2025 w archidiecezji wrocławskiej funkcjonuje 27 kościołów jubileuszowych oraz 7 kaplic, których nawiedzenie, wraz ze spełnieniem odpowiednich warunków, daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Oprócz trzech kaplic jubileuszowych w szpitalach oraz trzech w więzieniach, dworcowa kaplica pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest jedyną kaplicą mianowaną przez abp. Józefa Kupnego.
>>> Odpusty jubileuszowe. Nie takie skomplikowane, jak je malują
Co więcej, archidiecezja wrocławska zaproponowała siedem szlaków, których przemierzanie ma pomóc w odkryciu wartości stanowiących człon jubileuszu. Wyróżniono szlaki: pojednania, dialogu, miłosierdzia, życia, młodych, św. Jadwigi oraz Wielki Szlak Diecezjalny. Przez kaplicę dworcową przebiega Szlak Miłosierdzia. Patronem tego szlaku jest brat Jerzy Marszałkowicz, a „słowem na drogę” fragment Ewangelii wg św. Łukasza – przypowieść o miłosiernym Samarytaninie.
Miłosierdzie w tej kaplicy realizuje się nie tylko w Roku Jubileuszowym. Oprócz różnorodnych nabożeństw, w tym miejscu szczególną łaską są wieczorne spowiedzi, które odbywały się codziennie w Wielkim Poście oraz w Adwencie. Sprawujące opiekę nad tym miejscem Bractwo Adoratorów Pana Jezusa Eucharystycznego w Kaplicy Katarzyny Aleksandryjskiej na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu zachęcało do przybywania do kaplicy każdego dnia od 20.00 do 22.00, w tych szczególnych okresach liturgicznych. Nazywali ten czas „godzinami nikodemowymi”, co ma odniesienie do historii o Nikodemie, dostojniku żydowskim i faryzeuszu, który przyszedł do Jezusa nocą. Rozmawiał z Panem o zbawieniu i narodzeniu się na nowo (por. J 3).
Kaplica pw. Katarzyny Aleksandryjskiej jest miejscem, w którym można zadawać Chrystusowi pytania o każdej porze dnia i nocy. To też miejsce, do którego warto zajrzeć z estetycznych względów. Zatrzymując się na dworcu we Wrocławiu, choć na chwilę warto „przesiąść się” na adorację, odpocząć w cichym blasku Prawdy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |