cukrzyca

Stan przedcukrzycowy u ponad dwóch milionów Polaków

Spotkanie z okazji rozpoczęcia kampanii edukacyjnej „Niebieski pasek” pokazało, że ponad dwa miliony Polaków mają stan przedcukrzycowy.

Wspomniana kampania ma na celu zwrócenie uwagi na stan przedcukrzycowy, który objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Wartości mogą wahać się w granicach 100– 125 mg/dl na czczo lub 140– 199 mg/dl w doustnym teście obciążenia glukozą.

Owocem konferencji jest raport „Polska w stanie przedcukrzycowym”. Według danych tam podanych, liczba Polaków w tym stanie jest zbliżona do tej z wykrytą już cukrzycą (2,2 mln). Ponadto kolejne 500–600 tys. osób jeszcze nie wie o tym, że choruje. W sumie jest to około 5 mln osób. „Stan przedcukrzycowy nie jest chorobą. Nie znaczy to jednak, że można go bagatelizować” – powiedział konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek. U co dziesiątej osoby stan ten rozwija się w cukrzycę.

Stan przedcukrzycowy jest jednym z pierwszych sygnałów naszego ciała. Może rozwinąć się tzw. zespół metaboliczny, czyli nadciśnienie tętnicze i podwyższone stężenie lipidów w krwi, a w 5– 10% przypadków mogą pojawić się powikłania miażdżycy. Najczęściej występuje u osób w wieku 40–55 lat. Przeciętny Polak wie niewiele o stanie przedcukrzycowym. Aż 14% naszych obywateli nigdy o nim nie słyszało, aż połowa nie potrafi podać, jakie są jego skutki ani czym się objawia, a zaledwie 8% badanych zdaje sobie sprawę z tego, że może się przekształcić w cukrzycę.

Na konferencji podkreślono, że osoby po 45. roku życia powinny szczególnie dbać o  kontrolowanie poziomu glukozy. W przypadku wykrycia stanu przedcukrzycowego można na dwa sposoby zapobiegać przekształceniu się w cukrzycę. Najważniejsza jest zmiana stylu życia ze zwróceniem uwagi na to, co jemy i zwiększeniem wysiłku fizycznego. Te proste metody obniżają ryzyko zachorowania o 53%. Zapobieganiu cukrzycy mogą też służyć leki, np. metformina. Jej skuteczność jest jednak mniejsza, nie przekracza 33%.

Szczególną uwagę zwrócić należy na dojadanie między posiłkami. Ze wspomnianego raportu wynika, że co druga osoba sięga po przekąski, a co trzecia je przed snem.

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze