Stanisław Jaromi OFMConv: w sprawie ratowania klimatu o nadzieję jest coraz trudniej [PODKAST]
Maciej Kluczka rozmawia z o. Stanisławem Jaromim OFMConv (szefem Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA). Trwa ósma edycji Czasu dla Stworzenia (Season of Creation) i w związku z przypadającym 4 października wspomnieniem św. Franciszka – Patrona ekologów.
– Zamiast węgla z Rosi łupimy wyspy Indonezji, niszczymy pierwotny las, by dostać się do złóż węgla – mówi franciszkanin oceniając obecny kryzys energetyczny, z którym zmaga się cała Europa. – Kryzys może być też szansą, ale nikt nie chce tego zrozumieć – dodaje. Gość podkastu misyjne.pl podkreśla, że „nie musimy mieć co chwilę nowej kiecki, czy nowego modelu smartfona”. – Prezenty związane ze świętami kościelnymi też są coraz droższe. To wynik dopiero ostatnich kilkunastu lat. Znam wielu duszpasterzy, katechetów, którzy próbują z tym walczyć, ale przerywają z rodzicami. Rodzice mówią: „Proszę księdza to nie księdza sprawa” – wyjaśnia. – Takie nastawienie nie wynika z tego, że jesteśmy chrześcijanami, ale że żyjemy w społeczności która wybrała konsumpcyjny styl życia. Co ma olbrzymie konsekwencje dla przyrody, spraw społecznych i relacji między nami – podkreśla.
„Sensowny ksiądz czy duszpasterz po encyklice Laudato si’ nie może powiedzieć, ze nie wie o ekologii w Kościele” – kontynuuje nasz rozmówca. „To grzech systemowy, strukturalny oraz indywidualne, różne grzeszki” – tak z kolei o. Jaromi ocenia katastrofę ekologiczną na Odrze. „Nikt nie chciał źle a wyszło okropnie” – dodaje.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |